Hashtag ve Selfie Kelimeleri Merriam Webster Sözlüğüne Girdi

http://yaviga.com/wp-content/uploads/2014/05/Selfie-Hashtag.jpg,

Teknolojik yenilikler ve sosyal medya’nın akıl almaz hakimiyeti sonucunda yeni sözcüklerle karşı karşıya kaldık ve hayatımızda hiç duymadığımız bu sözcükleri artık sıkça duyuyuyoruz. Selfie kelimesini en son ne zaman duyduğunuzu düşünün, geçen sene mi? Tabi ki hayır, 2014′te duyduk ve bu kelime artık sözlüklere de girdi.

Türk Dil Kurumu bu gelişmeler karşısında şu an için ne yapıyor, açıkçası çok merak ediyorum. Ya da geleceğe dair bu kelimelerin sözlükte kullanılması ya da türkçe’ye çevrilmesi konusunda bir aksiyon alınacak mı gerçekten merak konusu; fakat biraz daha hızlı davranıp bu sözcüleri olduğu gibi kabul etmek daha mantıklı.

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz selfie kelimesi çok yeni bir kelime ve neredeyse dünya’yı kasıp kavuruyor. Bu kelime için müzikler bile yapılmış durumda ve oldukça popüler bir kelime olan selfie kendi kendinin fotoğrafını çekme anlamına geliyor. Ayrıca grup halinde de selfie fotoğraf çekilebiliyor.

Bu kelimeler artık dil sözlüklerine girmeye başladı ve dünya dil otoriteleri de selfie, tweet, twitter, hashtag, tweep gibi sosyal medyadan ortaya çıkan ve orada türetilen kelimeleri dil sözlüklerine eklemeye karar verdiler. İlk adımı Merriam-Webster yaptı ve yukarıda saydığımız kelimeleri sözlüğe ekledi.

Şirket ayrıca twitter’da ortaya çıkan kelimeleri takip etmek için aşağıda linkini verdiğimiz twictionary sitesini kurdu ve burada türetilen kelimelerden seçilenleri yayınlıyor ve en çok beğenilen ve trend olan kelimeleri seçerek sözlüğe anlamını da açıklayarak ekliyor.

http://twictionary.collinsdictionary.com/

Merriam-Webster 200′e yakın kelimeyi sözlüğe ekledi ve teknolojinin geliştirdiği yeni kelimeleri de takip ederek sözlüğü güncellemeye devam ediyor. Aslında yeni kelimeler artık teknoloji ve sosyal medya’dan türetiliyor demek çok doğru olur. En azından bu alanlarda yeni kelimelerin türetilmesi daha fazla oluyor.

Şirket yaptığı basın açıklamasında konuyla ilgili bilgilendirme yaptı ve bu basın açıklamasını aşağıda sizinle paylaşıyoruz.

Basın Açıklaması :

SPRINGFIELD, Mass., May 19, 2014 /PRNewswire/ – Hashtag, selfie, and tweep join over 150 new words and definitions added to Merriam-Webster’s Collegiate® Dictionary in 2014, available now in print and online at Merriam-Webster.com.  These new additions to America’s best-selling dictionary reflect the growing influence technology is having on human endeavor, especially social networking, once done mostly in person.

Merriam-Webster's Collegiate® Dictionary

Crowdfunding joins big data and gamification, illustrating how technology is being used to understand and motivate behavior.  A similar, if more playful, intersection of technology and human behavior can be seen in steampunk (“science fiction dealing with 19th-century societies dominated by historical or imagined steam-powered technology”).

In the area of more intimate relationships, catfish, a technology-related term, refers to a person who sets up a false social networking profile for deceptive purposes. Catfish was popularized by the documentary and television series of the same name and by last year’s strange story of football player Manti Te‘o’s nonexistent girlfriend.

“So many of these new words show the impact of online connectivity to our lives and livelihoods,” explains Peter Sokolowski, Editor at Large for Merriam-Webster. “Tweep, selfie, and hashtag refer to the ways we communicate and share as individuals. Words like crowdfunding, gamification, and big data show that the Internet has changed business in profound ways.”

New culinary terms include pho (“a soup made of beef or chicken broth and rice noodles”), turducken (“a boneless chicken stuffed into a boneless duck stuffed into a boneless turkey”), and the Canadian favorite poutine (“a dish of French fries covered with brown gravy and cheese curds”).

Other notable additions include freegan, fracking, and Yooper, a nickname used for a native or resident of the Upper Peninsula of Michigan.

Join the New Words conversation on Twitter using hashtag #MW2014NewWords.

To see how Ariel (Rel) Schulman, Henry Joost, and Nev Schulman, the creators of Catfish the documentary and Catfish the TV show, react to the new word being added, and for a sample blend of the latest Collegiate Dictionary entries—and their definitions—please visit http://www.merriam-webster.com/new-words/2014-update.htm.

Merriam-Webster Inc.  For more than 150 years, in print and now in digital media, Merriam-Webster has been America’s leading and most-trusted provider of language information. Each month, our Web sites and apps offer guidance to tens of millions of visitors. In print, our publications include Merriam-Webster’s Collegiate® Dictionary (among the best-selling books in American history) and newly published dictionaries for English-language learners. All Merriam-Webster products and services are backed by the largest team of professional dictionary editors and writers in America, and one of the largest in the world.

For more information, visit www.Merriam-Webster.com and follow @MerriamWebster and @PeterSokolowski on Twitter.

CONTACT:
Meghan Lunghi, Director of Marketing
Merriam-Webster Inc.
Phone: (413) 734-3134 ext. 8152
E-mail: mlunghi@Merriam-Webster.com

Logo – http://photos.prnewswire.com/prnh/20140516/88560

SOURCE Merriam-Webster Inc.

,http://yaviga.com/2014/05/20/hashtag-ve-selfie-kelimeleri-merriam-webster-sozlugune-girdi/,Yaşam Eğlence,Dil Sözlüğü, Hashtag, İngilizce, Merriem-Webster, Oscar Selfie, Selfie, Sosyal Ağlar, Sosyal-Medya, Sözlük, Teknoloji,#YaşamEğlence,Soner Görpeli,yaviga.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s