Google Self Driving Car Projesinin Özelliklerini Açıkladı

http://yaviga.com/wp-content/uploads/2014/05/Google-self-driving-car.jpg,

Google Self Driving Car Project olarak isimlendiren projeyle Google dünyanın ilk kendi kendine gidebilen aracını geliştiriliyor ve projede çok iletişim kaydedildi. Aracın yazılımı ve sensörleri çok üst düzeyde olduğu için normal bir araçtan çok daha güvenli hareket ediyor.

Şirket son birkaç yıldır kendi kendini sürebilen araç geliştiriyor ve bu proje üzerinde çok ilerleme kaydetti. Araç her türlü senaryoya göre hareket edebiliyor ve seçimlerini kendi kendine yapabiliyor. Özel bir yazılım sayesinde araç engelleri tanımlıyor ve senaryolara göre hareket tarzını belirliyor.

Geçtiğimiz günlerde Google hem aracın özelliklerini açıklama; hem de aracın ne kadar güvenli olduğunu duyurmak için basını davet etti ve kameralar önünde test sürüşü organize etti. Test sürüşünde aracın çok güvenli olduğu ve yazılımın nasıl çalıştığını detaylarıyla anlatan şirket aracın güvenli olduğunu çeşitli senaryolarla anlattı.

Basına yaptığı açıklamada şirket, ilk kendi kendine gidebilen araç fikrinin 1939 yılında gerçekleşen Futurama fuarında ortaya atıldığını; fakat aradan yıllar geçmesine rağmen bu projenin hayata geçirilemediğini ve projenin dünyada ilk defa kendileri tarafından başlatıldığını ve projede çok ciddi yol kat edildiğini belirtti.

Geliştirilen araç yolda rahatlıkla ilerleyebiliyor ve trafik ışıklarından, yolda yürüyen yayalara kadar analiz edebiliyor. Araç ayrıca bisiklet veya herhangi hareket eden bir cismin şeritler çizen ve dengesiz hareketler sergileyen yapısını tanımlayabiliyor ve hareket tarzını bu davranışlara göre belirleyebiliyor.

Google’ın aracı üzerinde bulunan lazerler ve radar sayesinde 360 derece etrafındaki her şeyi analiz ediyor ve hareket eden cisimleri, engelleri, trafik ışıklarını, yolları ve yayaları takip ederek hareketlerini bilgisayar ekranına yansıtıyor. Aracın sahip olduğu özel yazılım, konumuna göre verileri analiz ederek hareket tarzını belirliyor.

Araç yüzde yüz hassaslıkla hareket ediyor ve kazalara neden olan etkenleri ortadan kaldırıyor. 1 milyon km’nin üzerinde test sürüşü gerçekleştirilen aracın şu ana kadar bir kazası mevcut değil ve Google seri üretime geçmek için otomotiv şirketleriyle görüşmeleri sürdürüyor ve önümüzdeki 5-6 yıl içinde aracın sokaklarda dolaşması kesin gibi.

http://googleblog.blogspot.com.tr/2014/04/the-latest-chapter-for-self-driving-car.html

,http://yaviga.com/2014/05/18/google-self-driving-car-projesinin-ozelliklerini-acikladi/,Google, Teknoloji,Google, Google Araba, Google Car, Self Driving Car,#Google, #Teknoloji,Soner Görpeli,yaviga.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s