Robotlar Uçan Nesneleri Yakalamayı Öğrendi

http://yaviga.com/wp-content/uploads/2014/05/robots.jpg,

Robot teknolojisi hızlı gelişim gösteriyor ve önümüzdeki yıllarda robotları artık sokaklarda göreceğiz. Google’da robot teknolojisiyle ilgili alanlara el attı ve gelecekte artık robotlara alışmamız gerçeğini kabul etmemiz gerekiyor. Robotlar geliştikçe de yeni yetenekler kazanıyor ve artık uçan cisimleri yakalayabiliyorlar.

Uçan cisim derken aslında robotun kendisine atılan bir cismi yakalamasından bahsetmek daha doğru olur. Belirli bir mesafenin üzerinde uçan cismi robotun yakalaması henüz gerçekleşmedi; fakat bu gelişimle devam edilirse robotlar uçan cisimleri de rahatlıkla yakalayabilecekler.

Terminatör filmiyle ilk defa insana yakın robotları gördük ve o dönemlerde gerçekleşmesine neredeyse imkansız gözüyle baktığımız bu mekanik insanlar artık gerçek oldu. Aslında 2000′li yıllardan sonra yazılım teknolojisinin ve elektronik teknolojinin çok hızlı ilerlemesi robotların önünü açtı ve çok gelişmiş robotlar artık mevcut.

Swiss Federal Institute Of Technology  tarafından üretilen robot kolu kendisine atılan cisimleri yaklayabiliyor. Ultra hızlı hareket eden bu kol sayesinde robota atılan cisimler anında algılanıp yakalanabiliyor. Saniyede yüzlerce kez kendisine atılan cismin yapısını inceleyen robot datayı birleştiriyor ve cismi analiz ederek yakalıyor.

Bu robot kolunun bir diğer teknolojik yeteneği ise kendisine atılan cismin katı veya yumuşak bir yapıda olduğunu yakalamadan önce analiz etmesi. Yani robota bir taş fırlattığınızda onun sert bir cisim olduğunu analiz ederek ona göre bir harekette bulunuyor.

Yani robot kendisine atılan bir cismin ne olduğunu analiz edebiliyor. İsterseniz tenis topu atın, isterseniz basket topu robot algılayarak bir hamlede bulunuyor. Aslında bu harika bir gelişme olmasına karşın insanlık için ileride nasıl bir dezavantaj yaratacak görmek gerekiyor.

Robotlar önümüzdeki 20 yıl içinde insanlarla birlikte çalışmaya ve polis, asker gibi görevlerde yer almaya başlayacak. Filmlerden alıştığımız sahneleri artık gerçek hayatımızda da göreceğiz.

 

,http://yaviga.com/2014/05/13/robotlar-ucan-nesneleri-yakalamayi-ogrendi/,Robot, Teknoloji,Google, Robot, Robot-Teknolojisi, Robotics,#Robot, #Teknoloji,Soner Görpeli,yaviga.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s