Apple Neden 578 Milyon Dolarlık Safir Satın Aldı?

Apple Arizona’da üretim istasyonu kuruyor ve bu istasyonda iPad, iPhone’ların üretimini tamamen Amerika’ya taşımaya hazırlanıyor ve kurduğu bu üretim istasyonlarında iPhone, iPad’lerini üretecek. Ayrıca bu istasyonlarda ürettiği akıllı telefonların iç parçalarının tamamını üretmeyi planlıyor.

Apple’ın Arizona’da inşa etmeye başladığı üretim istasyonunda öncelikli olarak safir kristalden üretilen ana ekran tuşu ve kameraların safirden oluşan kristal ön camlarını üretecek. Apple bu şekilde üretimin büyük bir kısmını Amerika’ya kaydırmayı planlıyor ve Made in USA işaretini cihazlarda göreceğiz.

Telefonların ekranları ve kamera camları camdan üretiliyor. Safir camdan çok daha üstün bir madde ve çizilmeye karşı çok dayanıklı. Apple safir malzemeyi işleyerek akıllı telefonlarının ve tabletlerinin ihtiyaç duyacağı ekran ve kamera malzemelerini Amerika’da üretecek.

Akıllı telefonlarda ağırlıklı olarak Gorilla Glass malzeme kullanılıyor ve bu cam çizilmelere karşı dayanıklı; fakat safir Gorilla Glass’tan çok daha dayanıklı bir malzeme ve Apple camların üretimini gerçekleştirdikten sonra çok dayanıklı bir ekrana sahip olacak.

Safirle Gorilla Glass’ı kıyaslarsak, Safirin 4 kat daha dayanıklı olduğunu görebiliriz. Safir kimyasal olarak güçlendirilmiş camdan bile daha dayanıklı, daha sert ve daha güçlü. Bu yüzden Apple mühendisleri safir malzemeyi ürünlerde kullanmaya karar verdiler.

Apple 2014 yılından itibaren ürettiği cihazların ekranlarını ve diğer ilgili parçalarını safirden üretmeyi planlıyor ve bu malzemeyi satın almak için 600 milyon dolara yakın parayı ön ödeme olarak toptancılara yaptı. Önümüzdeki yıllarda kullanılacak ekranlarda safir görmemiz neredeyse kesin gibi.

//
// <![CDATA[

// ]]>

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s