Google Android TV Yayına Başlıyor

Google yeni bir karar alarak sahip olduğu Google TV’yi kapatma yoluna gidiyor ve mevcut alt yapıyı yeniden markalayarak Google Android TV ismiyle ilerleyecek. Google’ın böyle bir karar almasının ana nedeni mevcut alt yapının Android işletim sistemi üzerine kurulmuş olması olarak gösteriliyor.

Google online dünyanın imparatorluğunu kuruyor ve gerçekleştirdiği projelerin neredeyse tamamı çok başarılı oluyor. Youtube’u satın alma kararı ardından video yayınlarına da el atan Google kurduğu Google TV ile yayınlarına devam ediyordu; fakat kısa bir süre önce bu yayını kapatarak Android TV üzerinden ilerleme kararı aldı.

Android TV üzerinden ilerlemenin temel nedeni mevcut Google TV’nin alt yapısının Android tabanlı olması olarak gösteriliyor ve Google yeniden markalama stratejisine giderek Android TV’yi ön plana çıkarmayı planlıyor. Aslında Android işletim sisteminin çok popüler olması da böyle bir yola gidilmesine neden olabilir.

Android işletim sistemi dünya çapında milyonlarca cihazda yüklü ve Samsung, Nexus, HTC gibi dev markalar Google’ın işletim sistemi Android yazılım alt yapısını kullanıyor. Google TV’nin Android alt yapısı üzerinden ilerleme kararının altında Android sisteme sahip cihazların üzerinde ağırlığını hissettirmek istiyor.

Akıllı telefonlar ve tabletlerin satışlarının artması ve bu cihazların neredeyse yüzde 50′sinde Android işletim sisteminin kullanılması sayesinde Android TV herkes tarafından kullanılacak ve bu da Google’ın reklam gelirlerini artıracak. Google, sahip olduğu Youtube kanalının ardından Google Android TV kanalı oluşturarak daha da güçlenecek.

GOOGLE HABERLERİ 2

Google sizin yüzünüzü ve değerlendirmelerinizi kullanmak istiyor ve bundan dolayı da servis kullanım sözleşmesini yeniledi. Kasım 11′de başlayacak uygulamayla birlikte eğer izin verirseniz yaptığınız yorumlarla birlikte resminiz ve isminiz gösterilecek. Örnek olarak siz bir ürün veya bir restaurant için yorum yaptınız, Google bu yorumu yayınlayacak ve sizin bilgilerinizi gösterecek.

1 milyar kullanıcısı olan Google böyle bir uygulamaya giderek insanların bilgilerinden faydalanmak istiyor ve bu hizmetin karşılığını da kişilere nasıl ödeyecek henüz net değil. Adsense ve Adwords’te yapıldığı gibi sizin yorumunuz okundukça size belirli bir ücret ödeyebilir ve bu sayede dava edilmekten kurtulabilir.

Google reklamcılıkta iki devrim yaratarak imparatorluğunu güçlendirmeyi başardı. İlki arama tabanlı reklamcılık ve adwords, adsense gibi reklam formatlarıyla çok büyük başarılara imza attı ve gelirini milyar dolarlarla ifade edilecek seviyeye getirdi. İkinci devrim ise Youtube’u satın alarak video reklamcılığa girişti ki bu alanda da çok başarılı oldu.

Google muhteşem bir şirket ve bu şekilde projelerine devam ederse dünya reklam gelirlerinin neredeyse yüzde 80′ini eline geçirecek gibi gözüküyor.
//
// <![CDATA[

// ]]>

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s