iPhone 5S Gücünü M7 Motion Sensörden Alıyor

iPhone 5S geçtiğimiz günlerde muhteşem bir etkinlikle tanıtıldı. Apple’ın amiral gemisini güçlü yapan kaputun altındaki A7 işlemci ve M7 Motion Sensör.

performance_m7_hero

Apple teknoloji anlamında yine önce olduğunu gösterdi ve iPhone 5S’le birlikte mobil cihazlarda ilk 64-bit işlemci kullanan firma olarak tarihe geçti. Bu haberin ardından Samsung’da bir basın toplantısı düzenleyerek 64-bit mimarisine geçeceklerini açıkladı. A7 işlemciyle birlikte iPhone pazardaki en hızlı telefon ünvanını kazandı.

A7 64-bit işlemci mimarisinin en önemli özelliği grafiksel işlemleri daha hızlı işlemesi ve muhteşem bir eğlence imkanı sağlaması. iPhone 5S’le birlikte kaputun altında M7 Coprocessor bulunuyor ve A7 işlemciye destek veriyor. M7′nin görevi iPhone 5S’in çalışma prensiplerini izleyip işlemciyi, yapılan işleme göre çalıştırıyor.

performance_a7_hero

Aslında bu teknoloji çok önemli bir teknoloji ve ileriki zamanlarda bütün cihazlarda olacağını düşünüyorum. Bu yardımcı işlemci sayesinde işlemci hep aynı performansta çalışmayacak. Eğer yüksek işlemci gücüne sahip bir oyun oynuyorsanız işlemci maksimum performansta çalışacak. Eğer müzik dinliyor ve fazla işlemci gücüne ihtiyacınız yoksa, işlemci minimum güçte çalışarak batarya ömrünüzün daha uzun gitmesini sağlayacak.

M7 Coprecessor 3. parti yazılım yapan Nike gibi firmaların da çok işine yarayacak. Bu sensör sayesinde uygulamanın aktiviteleri kontrol altına alınabilecek. Uygulama geliştiricileri bu sensörü dikkate alarak uygulamalarını geliştirecekler ve bu sayede uygulamalar bataryanızdan yemeyecek. M7 Apple’ın geliştirdiği en önemli teknolojik sensörlerden bir tanesi ve iPhone 5S’in elini çok güçlendirmiş gözüküyor.

touchid_hero

Apple iPhone 5S’te tasarım olarak çok fazla gelişim gösteremedi; fakat kaputun altında çok iyi çalışma sağlayarak A7 64-bit işlemci, M7 gibi işlemciye yardımcı olacak sensör işlemci ve parmak izi okuyucu gibi telefonlar için yeni teknolojileri amiral gemisinde kullandı. Bundan sonraki cihazlarda Apple tasarıma daha fazla zaman ayıracak gibi gözüküyor.

Photo Courtesy By Apple


// // <![CDATA[

// ]]>

Related-items

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s