GoPro Hero 3, Bir Kameranın Ötesinde Başarı Hikayesi

 

Kim, işsiz bir sörfçü olan görsel sanat mezunu 26 yaşında Nicholas Woodman tarafından kurulan GoPro kamera şirketinin, milyar dolarlık bir imparatorluğuna dönüşeceğini tahmin edebilirdi ki?

Woodman 26 yaşında okuldan mezun olan işşiz bir gençtir ve boş zamanlarında ne yapacağını düşünürken tüm enerjisini sörf yapmaya verir. Endenozya’da sörf yaparken, bu güzel dalga akıntılarını ve arkadaşlarının görüntüsünü çekecek bir kamera araştırmaya başlar. İşte hikaye burada başlıyor ve yukarıdaki videonun çekildiği GoPro Hero 3′le sonuçlanan milyar dolarlık bir hikayenin temeli atılır.

Woodman bileğe bağlanan ve su geçirmeyen bir kamera üzerinde düşünmeye başlar ve ilk GoPro kamerayı ortaya çıkarır. Saha sonraki dönemlerde kamerayı geliştirir ve daha iyi görüntüler elde etmeye başlar. Daha sonra Woodman araba yarışlarında her araç için 100 $’dan kamera kiralandığını öğrenir ve geliştirdiği kamerayı araba yarışlarında kiralamaya başlar ve artık Woodman para kazanmaya başlamıştır.

Daha sonraki dönemlerde GoPro spor extreme sporlarda kullanılmaya başlanır ve birkaç yıl geçtikten sonra artık bu sporlar için GoPro olmazsa olmaz olmuştur. GoPro daha sonraki dönemlerde RedBull’un da organizasyonlarda yer almasıyla iyice büyümüş ve güç kazanmıştır.  RedBull’un uzaydan atlayışını gerçekleştiren Felix’te GoPro kamera kullanmıştır. Bu sponsorluklardan sonra kameranın ünü extreme sporlardan – normal kullanıcılara kadar yayılmış ve firma milyar dolarlık bir imparatorluğa dönüşmüştür.

GoPro ününü aslında hak etmiştir; çünkü boyutları itibariyle çok küçük olan ve sporcuların rahatlıkla kullanabileceği ve extreme spor yaparken onları rahatsız etmeyecek bir kamera ortaya çıkmıştır ve bu kamera HD çekim yapmaktadır. Örnek olarak GoPro’nun en yeni modeli olan Hero 3 ile çekilmiş yukarıdaki video’yu izlerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Bir sporcunun kaskına takılan kamerayla bu kadar kaliteli görüntü çekebiliyorsunuz.

GoPro’nun bu konuda söylediği sadece şudur : “Bizim kameralarımız insanların en heyecanlı anlarını çekmektedir.”

GoPro Hero3 : Black Edition 1080p full-HD görüntü çekme özelliğinin yanında kablosuz bağlantıyla çektiği görüntüleri anında aktarma özelliğine sahiptir. Kamera yaklaşık 50 – 60 gram ağırlığındadır ki, bu ağırlık böyle bir kamera için gerçekten teknoloji harikasıdır. GoPro Hero3′ün Amerika satış fiyatı 400 $ civarındadır.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s