iPad Üretimi Yavaşlıyor, Sorumlu iPad Mini Olabilir Mi?

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Apple piyasaya daha küçük ekrana sahip modeli iPad Mini’yi sürdü ve iPad’i taşımakta zorlananlar iPad Mini’yi tercih etmeye başladı. Peki iPad Mini’nin satışlarının artması, iPad’in tercih edilmesini yavaşlattı mı?

Aslında yukarıda sorduğumuz sorunun cevabını birazdan öğreneceksiniz. Eğer bilmiyorsanız hemen söyleyelim, iPad’in ekranını sandığınız gibi LG veya Samsung üretmiyor. iPad’in ekranlarını Sharp üretiyor. Son gelen haberlere göre Sharp iPad için ürettiği ekranlarda üretimi yavaşlattı. Bu yavaşlamanın sebebi ise iPad Mini’lere olan talebin artması gösteriliyor.

Konuyla ilgili Reuters’in raporu da bu söylentiyi doğruluyor. Rapora göre Sharp’ın Japonya’daki üretim tesisi Kameyama’da ekran üretimi en düşük seviyeye geriledi. Bu yavaşlama 2012′nin son çeyreğinde başladı ve bu da iPad Mini’nin piyasaya çıkma tarihiyle uyuşuyor. Yıl sonu olması ve tüketicilerin çocukları için iPad Mini satın almasından dolayı, iPad’lerin satışı düştü ve bu düşüşle doğru orantılı olarak üretim yavaşlatıldı.

Araştırmalara göre Apple mali yılın ilk çeyreğinde 30 milyona yakın iPad sattığını açıkladı. Fakat 2012′nin son çeyreğinde firmanın satış oranı yüzde 40 azaldı. 2 çeyrekte bu rakam daha da artacak ve iPad satışları yavaşlayacak gibi gözüküyor. İlk çeyrekte iPad Mini satış rakamları açıklandı ve iPad satışlarının 3′te 1′i kadar bir satış rakamına ulaştı. iPhone 5 ve iPad satışlarının düşmesi Apple’ın hisselerinin değerinin 500 $’ın altına düşmesine neden oldu ve bir de üst düzey yönetici istifa etti. Apple’ı kötü bir 2013 bekliyor!

Soner Görpeli Yazdı.

Volunteer Blogger & Journalist.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s