Facebook Merakla Beklenen Sosyal Ağ Araması Graph Search’ü Duyurdu

Facebook aylar önce merak uyandıracak bir açıklama yaptı ve kısa bir süre içinde Facebook kullanıcılarını ilgilendirecek önemli bir duyuru yapacaklarını belirtti. Bu duyurunun ardından teknoloji meraklıları ve sosyal medya açıklamanın ne olacağıyla ilgili çalkalandı. Nihayat Facebook Graph Search ( Sosyal Ağ Arama ) sistemini duyurdu.

Açıklama bugün Facebook Head Quarter’da yapıldı ve Facebook, kullanıcıları için geliştirdiği bu yeniliğin detaylarını medya ile paylaştı. Herkesin merakla beklediği bu açıklamanın ardından Facebook’un akıllı bir arama motoru geliştirdiğini artık öğrendik, peki bu akıllı arama motoruyla ilgili detaylara biraz göz atalım. Açıklama Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg tarafından yapıldı ve Facebook’un yeni geliştirdiği grafiksel/diyagram akıllı arama teknolojisi tanıtıldı.

Facebook-Graph-Search

Facebook-Graph-Search

Bu arama teknolojisinin nasıl çalıştığını kısaca özetleyelim. Facebook sayfanızda arama kutusuna benim üniversitede okuyan arkadaşlarım veya benim Amerika’da okuyan arkadaşım diye yazdığınızda arama sonuç sayfasında Amerika’da üniversite okuyan arkadaşlarınızın bir listesini göreceksiniz. Veya benim ingilizce bilen arkadaşlarım diye aradığınızda ingilizce bilen arkadaşlarınızı Facebook listeleyecek veya Londrada x restaurant’ta yemek yiyen arkadaşlarınızı bu akıllı sosyal ağ arama teknolojisiyle yapabileceksiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz teknoloji şimdilik ingilizce sorgulamalarda çalışacak; fakat önümüzdeki aylarda diğer dillerde de bu tür aramalar yapılabilecek. Ayrıca akıllı arama motoru listenizde olan arkadaşlarınızla ne düzeyde etkileşim içindesiniz bunun da analizini yapabilecek. Aramaları duvar yazılarınız, resimleriniz ve resimlerinize yapılan yorumlara kadar yapabileceksiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hangi arkadaşınızın hangi filmden hoşlandığını bu arama yöntemiyle görebileceksiniz.

Fotoğraflar Facebook için çok önemli, bu sosyal ağ arama sistemiyle fotoğraflarınız ne kadar görüntülendiği, en çok beğenilen fotoğraflarınız, fotoğraflarınızı beğenenler gibi birçok varyasyonda arama yapabileceksiniz. Bu uygulama şimdilik beta fakat çok yakında Facebook profilinizde yeterli büyüklükte dikkate çekici bir mavi kutucuk göreceksiniz. Zamanla sosyal ağ arama sistemi daha da gelişecek; fakat şimdilik yerler, insanlar, fotoğraflar ve ilgilendiğiniz konular üzerinde arama yapılabilecek.

Bu arama sistemi hakkında en çok kuşku duyulacak konu ise güvenlik. Arkadaşlarınızın ve sizin özel bilgilerinizin güvenliği çok önemli. Facebook bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kişisel bilgilerin güvenliğinin üst düzeyde sağlanacağını belirtti. Privacy / güvenlik ayarlarınızdan sizinle ilgili nelerin aranacağını ve aramalarda hangi kelimelerin ya da bilgilerin görüntüleneceğini siz belirleyeceksiniz. Bu sistemde kullanıcıların görüntülenmesini istemediği içeriklere hiç kimse ulaşamayacak ve bu da kişisel güvenliğinizin tehlikeye girmediği anlamına geliyor.

Soner Görpeli Yazdı.

Volunteer Blogger & Journalist.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s