Twitter Hesabınızdan Telefon Görüşmesini Bu Uygulama Sayesinde Yapabileceksiniz

Akıllı telefonlarınız sayesinde internet üzerinden telefon görüşmesine imkan tanıyan birkaç uygulama var; fakat twitter üzerinden telefon görüşmesine imkan veren uygulama sadece Twelephone. Bu uygulama sayesinde twitter hesabınız üzerinden telefon görüşmesi yapabileceksiniz ve twitter hesabınızda bulunan arkadaşlarınızla internet üzerinden haberleşebileceksiniz. 

twelephone

Twelephone yeni bir servis ve twitter hesabınızdan telefon görüşmesi yapmanıza imkan tanıyor. Servis WebRTC standartlarını kullanıyor ve gerçek zamanlı iletişime imkan veriyor. Bu hizmeti kullanmak için Chrome internet tarayıcıya sahip olmanız gerekiyor; çünkü bu teknolojiye Chrome browser izin veriyor. WebRTC ne demek biraz açıklama istiyorum: WebRTC tamamen ücretsiz ve açık kaynak olarak geliştirilmiş ve internet tarayıcılar üzerinden RTC ( Real Time Communication ) gerçek zamanlı iletişime imkan veren teknolojiyi kullanıyor ve bunu Javascript APIs sayesinde gerçekleştiriyor.

Twelephone uygulamasını başlatan şirketin ana amacı twitter iş modeline dayalı. Müşteriler problemlerini ve beklentilerini doğrudan twitter üzerinden yürütecekler ve şirkete twitter üzerinden ulaşacaklar. Herhangi bir telefon görüşmesi yapmak istediğinizde, twitter veya tweetleriniz üzerinde yer alan linke tıklayarak telefon görüşmesi veya iletişim işlemini başlatabileceksiniz.

Uygulama şimdilik Google’ın browserı Chrome’la uyumlu ve Chrome üzerinden çalışıyor; fakat çok kısa bir süre içinde Firefox, Opera ve diğer internet tarayıcılarla uyumlu hale gelerek tüm kullanıcıların kullanımına sunulacak.  İleriki aşamalarda uygulama yüksek çözünürlüklü web kameralar ve mikrofondan sesleri alarak karşı tarafa iletecek ve bunu P2P networkü üzerinden sağlayacak. Bu hizmet sağlanırken güvenlik de çok önemli ve güvenli bir protokol kullanılarak bu iletişim sağlanacak.

Twelephone, Node.js ve  single-page application, teknolojilerini kullanıyor. Web soketleri kullanarak Chorome eklentisi üzerinden iletişime imkan veriyor. Web soketler sürekli data akışını uygulama ve server arasında sağlayan teknoloji ve bu teknolojiyi Chrome aracılığıyla gerçekleştirerek sürekli iletişime imkan veriyor. Bu uygulama modeli iş dünyası arasında çok popüler olmaya başladı ve ileride bu tip teknolojileri kullanan şirketlerin sayısı artacak. Uygulamayı kullanmanız için Twelephone uygulamasını twitter hesabınızdan aktive etmeniz gerekiyor.

Uygulama flash teknolojisi kullanmıyor, bundan dolayı WebRTC tercih edilmiş ve bu teknoloji sayesinde basit ve güvenilir bir uygulama ortaya çıkarılmış. Flash teknoloji artık yavaş yavaş terkediliyor ve flash öğrenmek isteyenler varsa artık farklı modelleri seçmeli diye buradan bir uyarıda bulunmak istiyorum.

Bu tip uygulamalar önümüzdeki yıllarda çok popüler olacak; çünkü internetin hızlanması ve geniş alanlarda wireless ağlarının ortaya çıkmasıyla birlikte artık görüşmeleri internet üzerinden yapabileceğiz ve GSM operatörlerine ihtiyacımız kalmayacak. Telekomünikasyon pazarının yaklaşık 1.3 trilyon dolar pazar payı var ve bu ciddi bir rakam. Twelephone ve buna benzer uygulamalar bu pazar payından yararlanmak istiyor.

Gelecek yavaş yavaş şekillenmeye başlıyor. Sosyal ağlar telefon ve video görüşmelerine imkan verecek. Çok yakında facebook üzerinden telefon görüşmeleri ve video konferanslar da yapabileceğiz. Gmail, Facebook ve Google plus neden telefonunuzu talep ediyor!

 

Soner Görpeli Yazdı.

Volunteer Blogger & Journalist.

Reklamlar

One thought on “Twitter Hesabınızdan Telefon Görüşmesini Bu Uygulama Sayesinde Yapabileceksiniz”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s