Apple iPhone 5 Fiyatını Düşürüyor, Satışlar Şirketin Tahmin Ettiği Gibi Çıkmadı

iPhone 5 çıktığında neredeyse 6 adet yazı yazdım ve iPhone 5′in yenilik getirmediğini ve sadece boyunun uzadığını söyledim. Düşünebiliyor musunuz, boyu uzayan bir telefon. Kalınlığı aynı, ekranı aynı, kamerası aynı ve neredeyse her şeyi aynı! Böyle bir telefonu kim alır? Satın alanlar lütfen alınmasın bu bir tercihtir; fakat satışlar Apple’ı çok üzdü.

Apple toplam satış rakamlarına bakarak bir karar vermek zorundaydı ve iPhone 5′in fiyatını 500 $’ın altına düşürme kararı aldı; çünkü satışlar bekledikleri gibi çıkmadı. Apple’ın hisseleri de bu satışların iyi gitmemesinden dolayı düştü. Bu durumda iPhone 5′in fiyatı hızlı bir şekilde düşecek ve daha önce yazdığımız gibi ucuz iPhone artık hayal ve söylenti olmaktan çıkıp gerçek olacak.

Bir Apple hayranı olarak iPhone 5′le çok büyük bir hata yaptılar. Aslında hata iPhone 5′in piyasaya sürülmesi değil; telefonun özelliklerinin geliştirilememesiydi. Telefonun özellikleri neredeyse bir önceki telefonlarla aynıydı. iPhone 4s’in biraz boyunu uzattılar ve piyasaya sürdüler. Bu Apple için ciddi bir hataydı ve bu hatayı düzeltmesi için iPhone 6′nın üst düzey bir cihaz olması gerekiyor. Apple bu gidişle Samsung’a tahtını kaptıracak çok hızlı toparlanması gerekiyor.

Apple’ın hisselerinin hızlı düşüş göstermesi bekleniyor ve bu haberden sonra Apple tedarikçilerinden alım yapmayı durdurdu. Apple ilk çeyrekte 65 milyon iPhone satmayı planlarken; 50 milyon’un altında bir satış rakamı yakaladı ve beklentilerin düşmesiyle birlikte alımları yavaşlattı. Apple’ın çok hızlı bir hamle yapıp iPhone 5′in üzerine gitmek yerine Galaxy S3 veya 4′ü örnek alarak ekranını büyütmesi gerekiyor.

Apple’a akıl vermek haddimize değil ama ekranı daha büyük bir telefon ve retina ekran, full HD ve biraz da süslü bir kasa yapsaydı, şu anda Samsung’un 100 milyon barajını aştı haberlerini kendileri için yapardık! Benim nacizade tavsiyem iPhone 5S çıkarma hatasına düşmesinler!!!

Soner Görpeli Yazdı.

Volunteer Blogger & Journalist.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s