Tablet Satışları 2013’te Laptop Satışlarını Geçecek

Bu haberi yazarak PC’de oyun severleri biraz üzeceğim; fakat çok ciddi gelişmeler yaşanıyor. Daha önce yapılan açıklamalarda PC sektörü için 2012 yılı satışların düştüğü bir yıldı ve PC şirketleri kara kara düşünmeye başlamıştı; fakat 2013′te toparlanmayı düşünen sektör, son açıklanan raporlara göre 2013 yılında tahtını tabletlere kaptıracak!

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 2012 yılında PC sektörü çok zorlandı, hatta yaşanan gelişmelerde adeta sektör şok oldu; çünkü tarihte ilk defa PC satışları çok ciddi şekilde düşüş gösterdi. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’de baş gösteren bu düşüşlerin ardından sektör toparlanmak için ilk defa umudu Windows 8′de aradı. Windows 8′in piyasaya sürülmesi de sektörün toparlanmasına fayda etmedi ve düşüş 2013′te sadece Çin ve Amerika’da değil; tüm dünyada devam edecek.

PC satışlarında düşüş devam ederken; tablet satışlarında % 64′lük bir artış gerçekleşecek ve sektör tabletlerden ciddi bir yara alacak. Aşağıdaki grafikte 2012 yılından 2017 yılına kadar tahmini satış oranlarını görebilirsiniz. Bu grafiğe göre tablet satışları 2017 yılında yüzde 75 oranına yükselecek ve PC satışlarında çok ciddi bir azalma yaşanacak.

Bu tablo, araştırmalar ve satış raporlarına dayanılarak hazırlanmış bir tablo. Tahminlere göre 2013 yılında 240 milyon tablet satılacak ve buna karşın laptop satışları 207 milyon olacak. iPad 2011′de yüzde 17 pazar payına sahip olurken; bu oran 2012′de yüzde 40′a yükseldi. Apple 2013′te 97.6 milyon iPad satacak ve bu korkunç bir rakam! Dünya’da 2013 yılında satışa sunulan tabletlerin yüzde 27′sini Çinliler satın alacak.

2012 yılında tablet satışları sadece Amerika Birleşik Devletlerinde ve Çin’de artış göstermesine karşın; uzmanlar 2013 yılında bu artışın tüm dünyada gerçekleşeceğini ve bunun sonucunda Laptop, PC satışlarının çok ciddi bir şekilde gerileyeceğini belirtiyorlar. PC firmaları ise Windows 8′in dokunmatik özelliğinden faydalanarak tabletimsi dokunmatik ekran özelliği olan Laptopları piyasaya sürerek satışları artırmaya çalışıyorlar; fakat bence çare olmayacak. PC = PC:))

Soner Görpeli Yazdı.

Volunteer Blogger & Journalist.

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s