Süperman’in Kristal Veri Merkezi Gerçek Oluyor

Veri saklama günümüz için çok önemli hale geldi. Teknolojinin günümüzdeki kadar gelişmediği dönemlerde ( 10 yıl önce ) bilgiyi taşımak ve kopyalamak için CD’lere ihtiyaç duyuyorduk. CD’lerin yerini DVD’lerden sonra ise karşımıza Blu Ray diskler çıktı. Fakat her yeri çizilmiş bu CD’ler çok uzun süreli bir çare olamadı.

Daha iyi saklama koşullarını araştıran ve çizik CD’lerden sıkılanlar Bulut Teknolojisine yöneldiler ve filmlerini, müziklerini bulut ya da kendilerinin oluşturduğu yüksek kapasiteli ev ağlarında saklamaya başladılar. Ben de 2 TB bir disk alarak internetten ulaşılabilir bir sistem kurdum ve eskisi gibi CD kullanmıyorum, artık bütün verilerimi hard disklere saklıyorum. Siz de CD’lerden kurtulmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz veya yüksek kapasiteli USB 3.0 hızına sahip hard disk satın alabilirsiniz.

Benim gibi bulut teknolojisini savunanlara güzel bir haberim var. Japon bilim adamları yüksek boyutlu verileri depolama konusunda yeni bir çözüm geliştirdiler. Bu teknoloji sayesinde verileriniz daha uzun ömürlü olacak. Japon veri depolama ve elektronik firması Hitachi yaptığı açıklamayla, özellikle uzun süreli veri depolamaya imkan sağlayacak yeni bir çözüm bulduklarını duyurdular. Geliştirilen bu yeni teknoloji sayesinde veriler kuvarz cam parçaları içinde saklanacak. İlk duyduğunuzda kulağa biraz tuhaf gelebilir; fakat bu teknoloji önemli verilerin yüz milyonlarca yıl kaybolmadan saklanmasına imkan tanıyacak.

Önümüzdeki yıllarda bu teknolojinin şirketlerin kullanıma açılması bekleniyor; fakat önemli soru bu teknolojinin maliyetinin ne olacağı! Eğer maliyetler karşılanabilir olursa bu teknoloji her alanda kullanılabilir. Bu teknoloji ilk olarak hosting ve domain firmaları ve bulut hizmeti veren firmalar kullanacak. Zamanla rekabetin artması ve bu rekabete dayalı kullanımın artmasıyla da fiyatların aşağı çekileceği tahmin ediliyor. Bu bilgileri Hitachi’nin veri depolama araştırma merkezinin direktörü Ethan Miller doğruluyor. Miller’e göre bu teknolojiyi kullanmak isteyen firmaların sayısı arttıkça fiyatlar makul seviyelere gelecek.

Kyoto Üniversitesi’nden  Kiyotaka Miura “Yarı Kalıcı Cam Parçalarını Hitachi için geliştirdi. İlk başta 2 cm genişliğinde ve 2 mm kalınlığında geliştirilen depolama teknolojisinin içinde veri saklayan 4 parça kristal bulunmakta. Bu kristallerde ikili noktalar bulunmakta ve ışık sayesinde veriler bu kristallere yazılıyor. Peki verilerin milyonlarca yıl bozulmadan kalmasının arkasındaki sır ne? Aslında asıl sır verilerin üzerinde ve altında yer alan kuvarz katmanlar. Veriler bu katmanların arasındaki bölgede ve su geçirmez bir kristalin içerisinde korunuyor. Uzmanlar verilerin ne kadar dayanıklı bir ortamda olduklarını göstermek için guvarz camı 2 saat boyunca 1.000 derece ateşe maruz bıraktılar ve kristal değişim geçirmeden aynı şekilde kalmaya devam etti.

Bu teknolojinin uygulamaya geçmesi özellikle tarihçiler ve askeri teknoloji için çok faydalı olacak. Müzeler arşivlerini yüz milyonlarca yıl öteye taşıyabilecekler. Teknolojinin kısa vadede sadece üst düzey alanlarda kullanılacağı kesin. Bu teknolojinin ilk olarak askeri alanlarda kullanılacağı kesin gibi. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bulut hizmeti sunan firmalar için çok önemli bir gelişme; çünkü kullanıcıların verilerinin kaybolmadan saklanması çok önemli.

Soner Görpeli Yazdı.

Volunteer Blogger & Journalist.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s