Wireless Network’lerin Geleceğini Pentagonun Teknolojisi Belirleyecek..!

Wireless (Kablosuz) Network, bilgisayarların, mobil cihazların veya diğer elektronik cihazların radyo dalgaları aracılığı ile iletişim kurmalarını sağlayan bir teknolojik alt yapıdır. Bu sistemler IEEE 802.11 standartlarında teknolojik alt yapıyla kurulduğundan tüm Wireless Network cihazları birbirleriyle bu alt yapı sayesinde haberleşebilirler. Wireless ağlarda alıcı ve verici lokasyonlar bulunmaktadır ve Wireless Router / Access Point diye nitelendirdiğimiz cihazlar sayesinde bu iletişim sağlanır. Bu cihazlar 2.4 – 5.3 GHz frekans aralıklarında ve insan sağlığına zararlı olmayan ( Bu konu daha tam net değil ) 100 mw çıkış gücü ile birbirleriyle haberleşirler. Günümüzde kullandığımız alt yapılar sayesinde Wireless mesafesi 50 – 100 mt civarındadır.

3G veya 4LTE teknolojileri de mobil alt yapı ile iletişim / internet gibi veri aktarım hizmeti sağlamaktadır; fakat bu alt yapılar da günümüzde yeterince hızlı değildir. 3G İnternet bağlantısıyla veri aktarımı 300-400kb / sn gibi ortalama bir download hızına sahiptir. Yani 3G bir alt yapıyla 10 MB’lık bir dosyayı  1 dakikada indirebilirsiniz. Bu en iyi ihtimaldir, eğer bağlantınızın veya bulunduğunuz nokta kalabalıksa bu hızlar 3G’de hayaldir.

“Wimax, LTE, 4G Teknolojiler Nedir”

Wireless ile ilgili diğer teknolojiler ise Wimax, LTE ve 4G’dir. Wimax’ın açılımı ( Worldwide Interoperability for Microwave Access ) yani mikro dalga sinyalleri ile bağlantı diyebiliriz. Wimax ile hedeflenen data hızı saniyede 30 – 40 megabit’dir ki bu hız gerçekten önemli bir hızdır. Haziran 2011 itibariyle bazı hatlarda bu hız 1 gigabit / saniye olarak hizmete alınmıştır. Amacı kablolu hatlara alternatif oluşturmaktır. Wimax IEEE 802.11 Wireless LAN standart alt yapısını kullanmaktadır.

4G pratikte 3G’nin bir nesil üstüdür ve data hatları için oluşturulan bir alt yapıdır. Aslında bu alt yapı 3G’nin ta kendisidir; fakat pazarlama dilinde biraz daha abartılı kullanılarak 4G olarak isimlendirilmiştir. Temel yapı hızı 3.5G veya 3.75G’dir. 4′e yakın bir rakam olduğu için kurnaz bir pazarlama yaklaşımıyla 4G olarak nitelendirilmiştir.  Bu alt yapıda hızlar çok yeterli hızlar değildir. Sadece temel mobil uygulamalar için yeterli sayılabilir.
LTE ( Long Term Evolution ), GSM/EDGE ve UMTS/HSPA network teknolojilerini kullanır. LTE teknolojisi 3G teknolojisinden daha iyi bir alt yapıya sahiptir ve ip mimarisi daha iyi olduğu için daha hızlı bağlantıya imkan vermektedir.

“Gelecekte Wireless Alt Yapıları Nasıl Olacak?”

3G çok yavaş olduğu için pek başarılı olamadı ve sektörün beklentisini karşılayamadı. Aslında bizde mecburiyetten bu teknolojiyi kullanmak zorunda kalıyoruz. Wimax yeteri kadar iyi değil; çünkü çok kalabalık yerlerde 1Gbit / Sn data yeterli gelmiyor. LTE ise henüz yeni ve geliştirilmeye ihtiyacı var.  Amerika Silahlı Kuvvetleri yukarıda saydığımız bütün teknolojileri inceledi ve hiçbirini beğenmedi ve askeri teknoloji alanında ve orduları kontrol – komuta etmek için yeni bir Wireless teknolojisi geliştirmek için kolları sıvadı.

DARPA,  the Defense Advanced Research Projects Agency, kısaca İleri Düzeyde Savunma Sanayii Araştırma Projelerini Yürüten Amerikan Ordusuna Ait askeri teknoloji departmanı. DARPA, Ultra hızlı Wireless network’ü oluşturmak için planlarını yaptı ve işe koyuldu. DARPA’nın geliştireceği Wireless hattın hızı 100 gigabit / saniye olacak. Günümüzün en hızlı teknolojisiyle kıyaslamak gerekirse LTE 0.03 Gbps bir hıza sahip. Yani teknoloji neredeyse şimdiki teknolojinin 3333 katı olacak:) Peki bu teknolojinin mesafesi ne olacak? Mesafe yaklaşık 60 mil yani yaklaşık 96 km bir alana ulaşacak. Yani bu hızla, bir savaş uçağının havadayken yerden data yüklemesine izin verebilecek bir teknolojidir. Belki duyunca size abartılı gelecek ama yaklaşık 125 mil mesafe yani 250 km’lik bir mesafeden internet bağlantısı sağlanabilecek. Bu da neredeyse bütün askeri birlikler bu hızdan faydalanacak ve teknoloji sayesinde bilgiye ulaşma ve savaş esnasında anlık bilgi erişimi mümkün hale gelecek.

“Yeni Teknoloji Her Hava Koşulunda Çalışacak”

Bu yeni teknoloji alt yapısında standart olarak sunulması düşünülen özelliklerden en önemlisi, bu teknolojinin bütün hava koşullarında çalışabilir olması ve data aktarımını bulutlardan, sisten, yağmurdan ve kardan etkilenmeden yapması çok önemli. Ve bu data aktarımını sağlarken radyo dalgalarını kullanacak. Şu anda Ordu TCDL, Tactical Common Data Link yani Taktiksel Güvenli Data Hattını kullanıyor. Bu data hattının hızı 10.7 Mbps hızda 125 mil / 250 km. Bu kadar alanda data aktarımı bile harika bir şey, kaldı ki yukarıda bahsettiğimiz teknolojiye geçildiğinde çok ciddi bir ilerleme yaşanacak ve belki de bu savaşların gidişatını bile değiştirecek. Nasıl ki uzun menzilli topun dökülmesiyle birlikte İstanbul Fethedildiyse, bu teknolojinin de bazı şeyleri değiştireceği aşikar! Bu teknoloji Ocak 2013′te Amerikan Ordusu tarafından ulaşılabilecek bir teknoloji olacağı belirtiliyor ve şu anda bu alt yapı için Amerikan Ordusu çözüm arıyor!

Soner Görpeli Yazdı.

Volunteer Blogger & Journalist

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s