Mouse Hareketlerinizi Hackerlara Göstere İnternet Explorer Açıkları

Internet Explorer’ın çeşitli versiyonlarında var olan bir açık sayesinde hacker’lar Mouse hareketlerinizi takip edebiliyor. İlk bakışta bunun çok önemli bir durum olmadığını düşünebilirsiniz; çünkü genelde klavye hareketlerini kaydeden açıklardan dolayı önemli bilgilerimiz çalınabiliyordu.

Internet Explorer

Internet Explorer

Aslında Mouse hareketlerini takip etmek ve ele geçirmek hackerlar için çok önemli. Bu açık sayesinde hackerlar sanal klavye kullananları hedefliyorlar ve Mouse hareketlerini izleyerek sanal klavyede basılan tuşları tespit ediyorlar. Spider.io isimli firma, Internet Explorer’da var olan bu açığın çok tehlikeli olduğundan bahsediyor ve Internet Explorer kullanıcılarının çok dikkatli olmasını tavsiye ediyor.

Söz konusu açığın Internet Explorer’ın 6 ve 10 arasındaki sürümlerinde mevcut olduğunu söyleyebiliriz. Bu açık sayesinde Internet Explorer küçültseniz ( Minimize ) hale getirseniz dahi, hackerlar Mouse hareketlerinizi takip edebiliyor. Şimdi sistemin nasıl çalıştığından biraz bahsedelim. Sistem aslında çok basit şekilde çalışıyor. Hackerlar popüler bir web site oluşturuyor veya popüler olan bir siteyi satın alıyor. Siteye giren ziyaretçileri takip etmeye başlıyorlar ve Internet Explorer açık olduğu sürede sizin Mouse hareketlerinizi takip ederek işlemleriniz hakkında bilgi sahibi oluyorlar ve önemli bilgilerinizi ele geçiriyorlar.

Web analiz şirketi olan Spider.io tarafından ortaya çıkarılan bu açık aslında son kullanıcılar için çok önemli bir haber. Şirket ortaya çıkardığı bu açık hakkında Microsoft’u da bilgilendirmiş durumda. Çok kısa bir sürede Internet Explorer güncellemesi gelecek diye düşünüyorum; fakat şimdilik herhangi bir yama ortaya çıkmış değil.

Soner Görpeli Yazdı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s