Ultrabook ve Jet Motor Teknolojisi Bir Araya Gelirse Ne Olur?


Ultrabook’larla geçen sene tanıştık ve ne yalan söyleyelim bende bir tane satın almak istiyorum. Bu cihazlar şimdilik diğer laptoplar kadar güçlü sayılmaz; fakat ultrabook’lar o kadar ince ki, gerçekten herkesin ilgilisini çekiyor ve bu cihazları satın almayı cazip hale getiriyor.

Laptoplar gün geçtikçe çok güçlü hale geliyorlar. Aynı şekilde işlemciler de daha az enerji harcayarak çalışıyorlar ve daha az ısı yayıyorlar. Günümüz bilgisayarları eskisi kadar çok fazla ısı yaymasalar da biraz olsun soğutulmaya ihtiyaçları var. Soğutmayı bildiğiniz gibi fanlar sağlıyor ve fanların çalışması da bilgisayarda ekstra gürültü ve ekstra fazlalık demek. Bildiğiniz gibi bilgisayarların incelmesi için içinde bulunan her parçanın daha da küçülmesi gerekiyor. Bu prensiplere göre en önemli adım SSD Disklerin üretilmesi oldu diyebiliriz. SSD Diskler, normal HDD Disklerden farklı bir sisteme sahip. HDD Diskler çalışırken içinde bulunan disk devamlı dönüyor ve bu da ortaya ciddi bir ısı çıkmasına neden oluyor. SSD Disklerde ise böyle bir çalışma sistemi mevcut değil. Kısaca SSD Diskleri anlatmak gerekirse bir ipad’inizin sahip olduğu flash disk’in gelişmişi diyebiliriz. SSD’ler hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki yazıyı okumanızı öneriyorum.

http://yaviga.com.tr/2012/10/22/benim-ocz-ssd-disk-senin-hdd-diskini-dover/

“Bu teknoloji cihazların incelmesine neden olacak”

Ultrabook’ların önünün açılmasına neden olan hem işlemcilerdeki gelişmeler; hem de SSD Disklerin üretilmesi oldu. Aslında bilgisayarların incelmesi yolunda en önemli engeller aşıldı, sadece tek engel fanlar kaldı! Size bu konuda güzel bir haberim var. General Electric, blenderdan – nükleer teknolojiye kadar her alanda üretim yapan şirket bu sorunu kökten çözecek bir teknolojiye imza attı. Öncelikle yukarıdaki videoya göz atmanızı tavsiye ediyorum, video çok güzel bir şekilde başlıyor. Bu teknoloji ilk önce jet motorlarında kullanıldı. Teknoloji sayesinde sıcak hava çok hızlı bir şekilde dışarıya atılıyor ve soğuk hava içeriye alınıyor.

Kredi kartı büyüklüğündeki cihaz sayesinde fana gerek kalmıyor ve bu sayede hem boyutlar küçülüyor; hem de sessiz soğutma sağlanıyor. Bu teknoloji çok kısa bir süre sonra Ultrabook’larda ve Laptoplarda kullanılacak ve 2014 yılında karşımıza bu soğutma sisteminin kullanıldığı cihazlar çıkacak. General Electric yaptığı açıklamada, bu teknolojinin daha ince ve daha hafif cihazların üretilmesinde çok işe yarayacağını ve bütün elektronik cihazlarda kullanılacağını duyurdu. Bence çok haklılar; çünkü PlayStation 3′de oyun oynayanlar çok iyi bilirler, PS3 gerçekten oyun oynarken çok ciddi bir ses çıkarıyor.

Sonuçlandırmak gerekirse bu teknolojik gelişme özellikler teknoloji tutkunlarını ve fan sesinden rahatsız olanlar için çok önemli bir haber. Tabi ki iş dünyası için de çok ciddi bir atılım olacak; çünkü taşınabilir cihazlara her geçen gün daha çok ihtiyaç duyuyoruz ve bu cihazların incelmesine ihtiyacımız var!

Soner Görpeli Yazdı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s