2013 Yılı Resposive(Uyumlu) Web Tasarım Yılı Olacak

Eğer Sosyal Medya’yı biraz olsun takip ediyorsanız, hızlı değişimlerin ve gelişmelerin de farkındasınızdır diye düşünüyorum. Web siteleri devamlı gelişiyor ve yenileniyor. Akıllı telefonlarımıza yüklediğimiz uygulamalar çok sık bir şekilde güncelleniyor ve gerçekten baş döndürücü bir değişim yaşıyoruz.

Aslında bu değişimlerin nedeni çok basit: Mobil cihazlar hızlı bir şekilde hayatımıza girdi ve neredeyse her 10 insandan 7′sinde akıllı telefon mevcut. Akıllı telefonların ardından karşımıza bir de tablet cihazlar çıktı. Son açıklanan verilere göre akıllı telefon ve tablet sahibi olan insanların sayısı hızla artıyor. Buna karşın PC satışları hızla düşüyor ve 2012 yılı bu kırılımın ciddi şekilde görüldüğü yıl olarak tarihe geçti. 2012 yılında PC satışları çok ciddi bir şekilde geriledi ve bunun aksine tablet satışları hızla arttı. Tahmini verilere göre 2013 yılında yaklaşık 100 milyon tablet satılacak. Ayrıca mobil cihaz satışlarında da ciddi bir artış olacak.

Mobil cihazların hızla yaygınlaşmasıyla internete doğrudan bu cihazlarla bağlananların sayısı da aynı şekilde hızla artacak. Bu dönemi PC Sonrası dönem olarak nitelendirebiliriz. PC Sonrası dönemde mobil cihaz kullananların sayısının artmasıyla, internete bağlananların sayısı da doğru orantılı olarak artacak. Mobil cihaz ve tablet üreten markaların, pazara farklı modellerini sunmasıyla da pazarda çok farklı ekran çözünürlüğüne sahip mobil cihazlar var olacak. Sonucunda ise bu mobil cihazlara uyumlu web sitesi ihtiyacı artacak ve şirketler web sitelerini “Responsive/Uyumlu” hale getirmek zorunda kalacak.

“Artık gazetelerin yerini web siteleri mi alacak konusunu aşarak; uygulamalar web sitelerin yerini mi alacak sorusunu soruyoruz!”

Gazetelerin ve Kitapların ne zaman son bulacağı konusu hakkında hiçbir fikrim yok; fakat çok kısa zamanda bu iki önemli kağıttan bilgi kaynaklarının son bulacağını düşünüyorum. Aslında hem fikrim yok diyerek; hem de kısa zamanda yok olacaklarından bahsederek fikrim olduğunu da bir bakıma gizli olarak belirtiyorum; çünkü kimseyi kırmak ve gücendirmek istemiyorum:) Şimdilik var olacaklar…

Başlıktaki konuya gelecek olursak, uygulamalar çok hızlı gelişiyor ve bu hızlı gelişme devam ederse web sitelerinin yerlerini alacaklar gibi görünüyor! Fakat web tasarımcılar da boş durmuyor ve uygulamaya karşı “Responsive / Uyumlu” tasarımla çok ciddi bir yanıt verdiler. Yapılan araştırmalara göre tablet kullanıcılarının yüzde 60′ı uygulama yerine, haberleri web sitelerine doğrudan girerek okumayı tercih ediyorlar. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi web sitelerine yüzlerce farklı cihazlardan bağlantı gerçekleştiği için web sitelerinin  ”Responsive / Uyumlu” özelliğe sahip olması gerekiyor. Tabi ki şirketler kendi Android ve iOS uygulamalarını alternatif olarak hazırlamaları çok faydalı olur; fakat “Responsive / Uyumlu” web tasarım gelecek vadediyor.

“Photoshop’ta hazırlanan büyük ebatlı dosyalardan; HTML5 ve CSS3′ün hafifliğine uzanan yol!”

“Responsive / Uyumlu” web tasarıma sahip olan web siteleri kolaylıkla her türlü mobil cihaz, tablet, PC ve diğer bütün cihazlar tarafından rahatlıkla ulaşılabilir olacaktır. Peki bilmeyenler için “Responsive / Uyumlu” web tasarım ne demek biraz açıklamak istiyorum. Web sitelerinin çatısını oluşturan HTML5 ve CSS3 kodlama tekniklerinin duyurulmasıyla çok ciddi yol katetti. Daha önce HTML 1 ve CSS 1′den başlayan bir süreç vardı. Bu kodlama alt yapıları web sitesine bir görünüm kazandırıyordu; fakat “Responsive / Uyumlu” web tasarıma çok uzaktılar; çünkü tam anlamıyla görsellik kodlama tekniğiyle verilemiyordu ve görselliğin sağlanması için resim tabanlı tasarımlardan faydalanılıyordu. Örnek olarak Photoshop’ta hazırlanan bir JPEG dosya web sitesinin butonları oluşturuyordu veya arka zeminindeki tasarımları oluşturuyordu. Bu şekilde yüzlerde JPEG dosyadan oluşan bir web sitesi de haliyle hantal bir yapıya kavuşuyordu. Ayrıca bu şekilde oluşturulan web sitesinin yüklenmesi yani tarayıcıda açılması da çok uzun zaman alıyordu.

Bu siteler elastik değildi ve mobil cihazlar tarafından açılması neredeyse imkansızdı. Aynı şekilde bir süre de flash site modası vardı ve flash da arama motorları için çok avantajlı bir altyapı değildi. Bu sorunların üzerine giden yazılım mühendisleri sayesinde ortaya çıkarılan HTML5 ve CSS3 sayesinde web siteleri elastik hale geldi. Tabi bu teknolojilere destek veren başka teknolojiler de mevcut. Örneğin mobil cihazın ekran çözünürlüğünü tespit eden yazılımlar gibi. Sonucunda karşımıza her türlü ekran çözünürlüğüne ve cihaza göre kendini ayarlayan web siteleri çıktı. Örneğin www.yaviga.com.tr ’e de bu alt yapıya sahip bir sitedir. Site HTML5 ve CSS3 alt yapısına sahiptir ve tablet, mobil cihazlar dahil her türlü ekran çözünürlüğüne duyarlıdır. Bunu test etmek için şimdi tarayıcınızı sola doğru daraltın ve sitenin nasıl tepki verdiğini görün:)

Sonuç olarak mobil cihazların sayısının hızlı bir şekilde artması ve bununla doğru orantılı olarak da insanların bilgiye ulaşma isteklerinin artmasına neden oldu. Bu talep artışları, web sitelerinin daha hızlı ve uyumlu olmasını gerektirdi. Bundan dolayı 2013 yılı uygulamaların değil;  ”Responsive / Uyumlu” web tasarımın yıldızının parlayacağı yıl olacak. Bu yazıyı okuduktan sonra eğer web sitenizi yenilemeyi düşünürseniz, size bir tavsiyem var: “Lütfen mevcut sitenizi güncellemeyin! Eğer mümkünse o siteyi tamamen öyle bırakın ve sıfırdan  ”Responsive / Uyumlu” bir tasarım hazırlatın ve yayına alın. Eskiyi güncellemek, 1970 model bir Ferrari’yi günümüze uyarlamak çok anlamsız sa; aynı şekilde, eski bir alt yapıya sahip web sitesini yenilemek de aynı buna benzer!

Yenilenmek bin yıl önce dikilmiş bir heykeli temizlemekle eşdeğer değildir; yenilenmek sıfırdan gelecekte ayakta duracak bir heykel inşa etmek gibidir. O yüzden eski alışkanlıklarınızdan kurtulun ve yenilenin.

Soner Görpeli yazdı.

Volunteer Blogger & Journalist.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s