SMS Mesajlarınızı Gösteren Kontakt Lensler Geliyor

Mobil Cihazlar artık ayrılmaz bir parçamız oldu ve neredeyse cüzdanımızdan sonra yanımızda taşımadığımız zaman eksikliğini hissediyoruz. Peki Mobil Cihazları her yerde kullanabiliyor muyuz? Aslında cevap basit, teknik sebeplerden dolayı bu cihazları her yerde kullanamıyoruz; ama sıkı durun! Çok yakında çıkan bir donanım sayesinde Mobil Cihazlar her ortamda kullanılabilecek.

Mobil Cihazların günümüzde gittikçe gelişmesi ve Akıllı Cihazlara dönüşmesi sayesinde artık e-maillerimizi ve SMS mesajlarımızı bu cihazları üstünden okuyabiliyoruz. Bu mesajlarınıza her yerden anlık ulaşabileceğinizi düşünün, örneğin duştayken veya uyurken! Çok uzun değil, yakın zamanda bu özelliğe kavuşacaksınız. Nasıl mı? Tabi ki teknoloji sayesinde! SMS mesajlarınızı kontakt lensleriniz sayesinde okuyabileceksiniz ve bu mesajlar direk kontakt lensinizin ekranına metin mesajı olarak yansıyacak.

Belçikalı araştırmacılar  küresel eğimli ( Dünya’nın şeklini düşünün ) LCD ekran teknolojisi üzerinde çalışıyorlar ve bu ekranı gözün ön tabakasına uygun hale getirmek için çalışmalara devam ediyorlar. Geçmişte teknolojinin yetersizliğinden dolayı bu tür çalışmalar pek sonuç vermemiş olsa da, artık kısa bir süre sonra kontakt lensler sayesinde text mesajlarını okuyabileceğiz, resimlerimize bakabileceğiz ve biraz daha abartırsak HD film dahi izleyebilecek hale geleceğiz.

Bu ekran teknolojisi sadece kontakt lenslerde değil; güneş gözlükleri ve normal gözlüklerde de kullanılabilecek. Örneğin hava çok güneşliyken gözlükler karararak gözlerinizi ışıktan koruyacak. Aynı teknoloji araba ekranlarında da kullanılabilecek. Yolda ilerlerken hareket eden araçların hızlarını, durumlarını ve yol durumundan tutun; hava durumuna kadar bir çok bilgiyi arabanızın camından öğrenebileceksiniz.

Bu tip teknolojilerle ilgili patent başvuruları yapılmış durumda ve  tahmin edin hangi şirketler bu başvuruları yapmış? Google ve Apple’ın retina display teknolojisi mevcut ve bu tip teknolojilere karşı eğilimli oldukları da aşikar olduğu için tahmin etmek aslında çok zor değil! Teknoloji bizim karşımıza daha neler getireceğini bekleyip görmekten başka bir şansımız yok:)
Soner Görpeli yazdı.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s