Facebook Messenger What’s App’a Mı Dönüşüyor?

Facebook gündemimizde her zaman var olacak bir sosyal medya platformu ve gelecekte de adından fazlaca söz ettireceğe benziyor. LeWeb Paris, teknoloji ve internet fuarında Facebook Salı günü yaptığı duyuru ile Android yazılıma sahip telefonlar için yeni Messenger uygulamasını tanıttı.

Haberin detaylarından bahsetmeden önce sizi Paris’te gerçekleşen çok önemli bir teknoloji fuarı hakkında bilgilendirmek istiyorum : LeWeb her yıl düzenlenen bir fuar ve fuarın kapsamı teknoloji ve sosyal medya. Bu alanlarda varlığını sürdüren firmaların, Sosyal Medya Firmalarının, Bloggerların ve Teknoloji firmalarının katılımıyla gerçekleşen fuara çok önemli firmalar da sponsor olarak destek veriyor. Fuarın Ana Sponsoru Renault ve Platin Sponsorları arasında ise Evernote, Google ve IBM gibi dev firmalar.  http://www.leweb.co/ adresinden fuarla ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Hatta imkanınız varsa fuara ziyaretçi olarak katılabilirsiniz.

Fuarla ilgili kısa bir bilgi verdikten sonra tekrar Facebook’un yeni uygulamasına göz atalım. Yukarıda da bahsettiğim gibi, LeWeb fuarında Salı günü Facebook yeni Messenger’ın özellikleri hakkında detaylı bilgi verdi. Verilen bu bilgilere göre FB Messenger ilk olarak Android işletim sistemi yüklü cihazlarda kullanılacak ve kullanıcı Facebook bilgilerini girmeden sadece telefon numarası ve ismini yazarak sisteme giriş yapabilecek.

Bu özellik sayesinden Facebook hesabına gerek kalmadan Messenger’ı kullanabileceksiniz. Uygulama çok yakın bir zamanda iOS yüklü telefonlarda da kullanılabilecek ve Avusturya, Güney Afrika, Venezüella, Endonezya, Amerika, Hindistan gibi birçok ülkede yaygınlaşacak ve daha sonra bütün Dünya’da kullanılabilecek.

Aslında Facebook’un Messenger hamlesiyle hedeflediği iki önemli amacı var. İlki hesaplarını kapatan veya donduran kullanıcıları tekrar kontrol altına almak; ikincisi ise WhatsApp, Kik, GoogleVoice gibi SMS tabanlı mesajlaşma programlarının pazar payına göz dikmek ve bu alanda kendini göstermek.

Facebook bu tarz uygulamalarda Google ve Apple gibi firmaların baskısına maruz kalacak ve doğan olarak tutarlı ve başarılı bir grafik çizmek zorunda. Facebook bu adımıyla daha özgür bir mesajlaşma stratejisi izlemek zorunda ve bu şekilde ancak rakip firmaların bir adım önüne geçebilecektir.

Soner Görpeli Yazdı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s