Cep Telefonları Ekonominin Hızlı Büyümesine Katkı Sağlıyor

2000′li yılların başında hızlı bir şekilde hayatımıza giren cep telefonları, o yıllarda sadece konuşmak için yanımızda taşıdığımız cihazlardı. Boyutları itibariyle de bu cihazları taşıması biraz güç olduğunu da itiraf etmeliyim. O yıllarda cep telefonları konuşma ve mesajlaşmamıza imkan veriyordu. İçinizden kim bu cihazların hayatımızda bu kadar önemli rol oynayacağını tahmin edebilirdi ki?

Bence teknolojiye yön veren bilim insanları dışında, hiç kimse sektörün bu kadar hızlı gelişeceğini ve inanılmaz hızlı yol kat edeceğini tahmin edemezdi. En son yapılan araştırmalara göre cep telefonları ve telefon networkleri ekonominin hızlı gelişmesine katkı sağlıyor. Bahsettiğimiz ekonomik gelişme sadece cep telefonlarının satışıyla ilgili değil. Mobil telefonlar bilginin hızlı ve doğru iletilmesini sağlıyor ve bundan dolayı da verimlilik ve etkinlik artıyor. Bunun sonucunda ise yeni iş alanları gelişiyor ve şirketlerin de çeşitlenmesine neden oluyor. Bu linke http://userpage.fu-berlin.de/~jmueller/its/conf/helsinki03/papers/Nandi_Nadiri.pdf  tıklayarak Ishak Nadiri’nin yazdığı makaleyi – araştırmaya göz atabilirsiniz.

Ekonominin hızlı gelişmesinde mobil cihazların etkisi olduğu kadar internetin ve 3G data hatlarının da çok etkisi bulunmakta. Yapılan araştırmalara göre 2G’den – 3G’ye geçildikten sonra şirketlerin iş hacmi %10 artış gösterdi. Bu araştırmalar 2008 – 2011 yılları arasında yapıldı ve sonuçlar data hatlarının hızının artması bile ekonominin hızlı gelişmesine olumlu etkisi olduğunu gösterdi. Ayrıca şirketlerin ortalama gelirlerinde de aynı şekilde artış oldu; çünkü hızlı data aktarımı sayesinde verimlilik ve satışlar arttığı için, bu firmaların daha fazla kar etmesine neden oldu. 2005 – 2010 yılları arasında 14 ülkede yapılan araştırmalara göre ise data hattında 2′ye katlanan hız sayesinde yüzde 0.5 gelir artışı sağlandı. Buradan şu sonucu rahatlıkla çıkarabiliriz, mobil altyapı ve internet hızının gelişmesi, şirketlerin de verimliliğinin artmasına ve şirketlerin kazançlarının da aynı şekilde artmasına neden oluyor.

3G bağlantı alt yapısına sahip  Rusya, Güney Kore ve İngiltere gibi ülkelerde milli gelirde de artış olduğu görüldü. Bu artış Gayri Safi Milli Hasılada yaklaşık yüzde 1 puan gibi bir artış.  Hindistan son zamanlarda 3G alt yapısını güçlendirmeye çalışan diğer bir ülke ve Hindistan’da da aynı şekilde olumlu gelişmeler mevcut. Dünya’da milyarlarca 3G abonesi mevcut ve bu kullanıcıların 3′te – 1′i 2011 yılında 3G internet kullanmaya başladı.

Bu verilerden yola çıkarak şu sonucu çıkarabiliriz, internet ve hızlı data hattı alt yapıları bir ülkede ne kadar iyi geliştirilirse, ülkenin ekonomik gelişmesi de bir o kadar hızlanacaktır. Devlet ve özel sektör desteği ile hızlı bir şekilde wireless alt yapımızı Türkiye’de geliştirmeliyiz ve şirketlerimizin, kamu kuruluşlarımızın ve diğer özel kuruluşların hızlı bir şekilde gelişmesine katkı sağlamalıyız diye düşünüyorum.

Soner Görpeli yazdı.

www.yaviga.com.tr

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s