Sony PlayStation 3 Konsol Yenilendi ve Karşımıza % 25 Daha Hafif Çıktı

Oyun severler uzun süredir, meraklı bir şekilde PlayStation 4′ü bekliyor ve söylentilere göre 2014′te PS4′le tanışacağız. Aslında bu söylentinin doğru olduğunu Sony yönetimi basın açıklaması yaparak duyurdu. Ayrıca PlayStation 3 konsolunun yenilenerek karşımıza çıkması da, yakın bir zamanda karşımıza PS4 çıkmayacağı konusunda bize net bir öngörü sağladı.

Yeni PS3 Modeli %25 Daha Hafif

PS3′ün tasarımı yenilenerek karşımıza çıktı. Sony,  PS3′ün kasa tasarımında radikal değişiklik yaparak PS4′ün karşımıza nasıl geleceğinin sinyalini de verdi. Kasa yeni tasarımla %25 daha hafif ve ince. Ayrıca kasanın derinliği de kısaltılmış ve bu haliyle PS3 her ortama rahatlıkla taşınabiliyor!

Yeni PS3′ler SSD Diskle Geliyor

PS3′lerin hafif ve hızlı olmasının bir nedeni de kullanılan SSD disk. Geleneksel Sabit Disklere göre daha hafif olan ve daha hızlı çalışan SSD Diskler PS3′e ekstra bir performans sağlıyor.

Disk Yuvası Cihazın En Üstünde

Yeni PS3′ün tasarımında yapılan radikal bir değişiklikte cihazın CD yuvasıyla ilgili. Daha önce cihazın sağ orta kısmında yer alan cd yuvası, tamamen radikal bir değişiklik yapılarak cihazın en üstüne alınmış. Cihazın üst kapağı kızaklı olarak tasarlanmış ve düğmeye basıp kızağı açtığınızda CD yuvasıyla karşılaşıyorsunuz. CD yuvasını kapatmak için el gücü kullanılıyor; fakat CD’yi açarken cihazın power butonunun sol başında yer alan butondan yararlanıyorsunuz.

12 GB veya 64 GB Hafıza Seçeneği

Cihaz hafıza konusunda yukarıda bahsettiğimiz gibi radikal bir değişiklikle geliyor ve cihazın 3. nesil donanımında SSD diskler kullanılıyor. İlerideki sürümlerde, SSD disklerin fiyatlarının daha uygun hale gelmesiyle birlikte, ileriki versiyonlarda farklı disk kapasitelerinin karşımıza çıkması olası gözüküyor!

Cihazın diğer özellikleri önceki sürümlerle hemen hemen aynı. Çok ciddi yenilikler kasa ve diskte yapılmış. Yazılımla ilgili güncellemeler dönem dönem yapılıyor ve diğer cihazlar da bu güncellemelerden faydalandığı için, cihazın teknolojik alt yapısında çok fazla değişiklik olmadığını düşünmeliyiz.

PS3 etkileyici High Definition,  Blu-ray Disk oynatabilme , sevdiğiniz müziklere, fotoğraflara ve Internet ve network üzerinden erişim gibi çok başarılı özelliklere sahip üst seviye bir cihaz olarak pazarda hakimiyetini devam ettiriyor. Yeni gelen özelliklerin bir başkası ise PlayStation 3 ve PSP, PS Vita arasında bağlantı kurarak cihazlar arasında içerikleri palaşabiliyorsunuz ve PlayTV ve VidZone hizmetlerine erişebiliyorsunuz.

Çapraz platform oyun özelliğiyle PlayStation 3 sistemi sayesinden oyunu durdurabiliyorsunuz ve PS Vita’da kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Ayrıca PS Vita ile çok oyunculu oyunlara katılabilir ve PS3 sistemindeki oyunculara karşı oynayabilirsiniz.

Move, 3D Gözlük gibi PlayStation 3′ü güçlü yapan aksesuarlardan da yararlanarak eğlenceyi daha üst seviyelere taşıyabilirsiniz. Yeni PS3′ü deneme şansı yakaladım ve 12 GB’lık modeline 3 oyun yükleyerek hafızasının ne kadar yeterli olduğunu da test ettim. SSD disk kullanılan Yeni PS3 oldukça iyi sonuçlar veriyor. Hafıza kartı oyunlar için yeterli; fakat müzik, resim, video gibi yüksek boyutlu dosyaları kullanmanız durumunda yetersiz kalacaktır. Bu sorunu harici disk ya da network’den medya server kullanarak çözebilirsiniz.

Benim birkaç noktada eleştirim olacak ve bu eleştiriyi sizinle paylaşmak istiyorum. Cihazdan 3′ten fazla oyun oynadığınızda 12 GB çok yeterli görünmüyor ve dışarıdan harici hafıza kartı eklemeniz gerekebilir ki, PS3′ün başlangıç ekranında böyle bir özellik gördüm. Aslında 128 GB’lık bir SSD Disk kullanılsaydı çok daha faydalı olurdu. Demek ki Sony bu zevki bize bırakmış. Eğer fazla maliyet yapmayı düşünmüyorum ve oyun alıp oynarım diye düşünüyorsanız 675 TL gibi bir ücrete cihazı edinebilirsiniz ve ucuz oyunlardan da yararlanarak 700 TL gibi bir fiyata bu keyfi yaşayabilirsiniz.

Cihazın Özellikleri :

 

Ürün adı PlayStation®3
Piyasaya çıkış tarihi İngiltere: 28 Eylül 2012 (500GB sabit sürücü)12 Ekim 2012 (12GB bellek)
Ürün kodu CECH-4000 serisi (Charcoal Black / Classic White)
Ana İşlemci Cell Broadband Engine™
Grafik İşlemci RSX®
Ses çıkışı LPCM 7.1 kanal, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS, DTS-HD, AAC.
Bellek 256MB XDR Main RAM, 256MB GDDR3 VRAM
Depolama büyüklüğü CECH-4000A : 12GB Flaş BellekCECH-4000B : HDD 500GB Sabit Sürücü*1
Girişler/Çıkışlar*2 Hi-Speed USB (USB 2.0) 2
Ağ İletişimi Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T) × 1
IEEE 802.11 b/g
Bluetooth® 2.0 (EDR)
Kumanda Bluetooth® Kablosuz Kumanda
AV çıkışı Çözünürlük 1080p, 1080i, 720p, 480p, 480i (PAL 576p, 576i için)
HDMI OUT konnektörü*3 1
AV MULTI OUT konnektörü 1
Dijital çıkış (optik) konnektörü 1
BD?DVD?CD sürücü (sadece okuma) Maksimum okuma oranı BD × 2 (BD-ROM) DVD × 8 (DVD-ROM) CD × 24 (CD-ROM)
Güç AC 220 – 240, 50/60Hz*4
Güç tüketimi Yaklaşık 190W
Harici boyutlar(en çıkıntılı bölüm hariç) Yaklaşık 290 × 60 × 230 mm (genişlik × yükseklik × uzunluk)
Ağırlık Yaklaşık 2,1kg *5
İçindekiler *6 PlayStation®3 sistemi × 1 Kablosuz Kumanda (DUALSHOCK®3) × 1 AC güç kardonu × 1 AV kablosu × 1 USB kablosu × 1

Soner Görpeli Yazdı.

www.yaviga.com.tr

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s