Bu Ekran Teknolojisi Geleceği Çok Net Gösterecek…

Geçmişteki televizyonları düşündüğümüzde ekranların ne kadar kaba olduğunu anımsarız. Özellikle de bu ekranları LED teknolojisiyle kıyaslarsak hiç düşünmeden vay be nereden nereye diye söylenebiliriz. Bir de, geçmişte çok özenerek satın almak istediğimiz ve neredeyse bir odanın dörtte birini kaplayan, Sony’nin efsane dev ekran televizyonlarını düşünürsek kahkahalar bile atabiliriz.

Geçmişten günümüze ekran teknolojisi çok ilerledi. Ekranlarda yeni teknolojiler kullanılması, televizyonların boyutlarını neredeyse telefonların inceliğine kadar yaklaştırdı. Ekran teknolojisinin gelişmesi sadece televizyonlara değil; aynı şekilde bilgisayarlar, tabletler, telefonlar gibi elektronik cihazların boyutlarının da küçülmesine ve daha kullanılabilir hale gelmesine imkan tanıdı.

Peki ekran teknolojisi LED’le yakaladığı başarıyla bir 10 yıl kadar devam mı edecek? Tabiki hayır:) konumuz da bu zaten; ekran teknolojileri önümüzdeki 3 yıl içinde çok büyük bir devrim yaşayacak. Bu teknoloji sadece ekranları etkilemeyecek; aynı zamanda aydınlatmada da bir devrim yaşanacak! OLED, açılımı : Organic Light Emitting Diode, gelecekte elektronik cihazlarda kullanılacak ve devrim yaratacak.

Bu teknoloji ekranların bükülebilmesine de imkan verecek ki, bu özelliğiyle başlı başına bir devrim yaratacak. Bu teknoloji sayesinde karşımıza bükülebilir ekranlar çıkacak. Bu arada her zaman hayalini kurduğumuz bükülebilir dijital gazeteyi hayata geçirmek için uygun bir teknoloji olabilir:) Ekranın karşımıza çıkması için birkaç aşılması gereken adım ya da engel var diyebiliriz. Bu engeller de aşılması zor engeller değil.

2011’de Philips, Black Eyed Peas konserinde grupla birlikte ışıklandırma için birlikte çalıştı ve grup üyelerinin kıyafetlerinin üzerine OLED ışık panelleri döşendi. Bu paneller uzaktan kontrol edilerek müziğe göre aydınlatıldı. Sadece konserde değil askeri teknolojide de örnekleri kullanılmaya başladı. 3 Boyutlu ekranlarla helikopter ve savaş uçağı pilotlarının alanı OLED ekranla 3D görmesi sağlandı.

Tüketicileri OLED’le ilgili ne heyecanlandıracak

OLED teknolojisi sadece ince ve daha parlak olmasının yanında transparanlığa da imkan tanıyacak. Bunun anlamı arabanızın camında da artık dijital göstergeleri kullanabileceksiniz. Nevigasyonunuzu artık arabanızın camından takip edebileceksiniz. Yani bu teknoloji geleceği tamamen değiştirecek ve her sektörde kullanılacak. Arabaların stop lambalarından, işyerlerindeki aydınlatmaya kadar her alanda kullılacak.

Biraz OLED teknolojisinden bahsedelim. Kodak şirketi tarafından geliştirilmiş bir teknolojidir. OLED’ler çoğunlukla düz ekran için kullanılmaktadır. LCD teknolojisine alternatif olarak sunulmaktadır. Normal operasyonda düşük enerji tüketmesi, ince ve hafif olması sayesinde son zamanlarda cep telefonlarında kullanımı yaygınlaşmıştır. Zamanla parlaklıklarını yitirdikleri şeklinde eleştiriler almaktadır. Gelişmekte olan ve gelecek vaad eden bir teknolojidir.

Işık yayan diyot(LED) familyasının son türü “Organic Light Emitting Device” ya da “Organic Light Emitting Diode” açılımına sahip bir akronimdir. “Organic Electroluminescent Device” (OEL) olarak da anılır. Tipik olarak iki elektriksel kontak(elektrot) arasında kalan ve ışık yayan bir dizi ince film organik katmandan oluşur. OLED’ler molekül ağırlığı düşük organik malzemeler (SM-OLED)veya polimer bazlı materyalden (PLED , LEP) oluşur. Farklı katmanlara sahip LCD’ler ve FED‘ lerden farklı olarak OLED’ler monolitik (tek katmanlı)dırlar. Çünkü yapılışı sırasında her katman diğeri üzerine kaplanarak yekpare olacak şekilde üretilir.

Başlangıçta gösterge uygulamaları için geliştirilen OLED’ler parlak renkli görüntüleri ile düşük güçte geniş görüş açısı sağlayan ekranların yapılabilmesini sağladılar. LCD ekranlarda olduğu gibi bunlar için arkadan aydınlatma gerekmez. OLED’ler genelde cam üzerinde üretilirler ancak plastik ve kıvrılabilir malzeme üzerinde olabiliyorlar. Örneğin Universal Display’in yaptığı fleksibl(kıvrılabilir) OLED modeli “FOLED” böyledir. Bu türden ekranların üretilmesinin ileride taşınabilir cihazlarda devrim yaratacağı konuşuluyor. Örneğin cebinizden bir kalem çıkarıyorsunuz. Çekince açılıyor, üzerine rulo şeklinde sarılmış ekran ortaya çıkıyor. ( WİKİ )

Yukarıdaki açıklamada da yazdığı gibi OLED teknolojisi şu an Samsung’un bazı akıllı telefonlarında kullanılmakta; fakat LED teknolojisine benzer bir teknoloji kullanılıyor ve sadece ekran renk sayısı fazla. Gelecekte çıkacak OLED teknolojisi, günümüzde cep telefonlarda kullanılan OLED’lerin çok üstünde ve farklı bir teknolojiye sahip olacaktır.

Planlarınızı yaparken önümüzdeki 3 yılı düşünerek yapmanızı öneririm. Yani 10 yıl kullanacağım diye bir LED televizyon satın almayın; ya da çok pahalı bir televizyon satın almamanızı önerebilirim.

Konuyla ilgili aşağıdaki yazıya göz atabilirsiniz.

http://yaviga.com/2012/08/07/esneyebilir-bataryalar-katlanabilir-araclara-imkan-verecek/

Soner Görpeli yazdı.

www.yaviga.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s