Viral Reklamların Arkasındaki Muhteşem Beyin…

Şişelenmiş su sektöründe faaliyet gösteren Evian şirketi 2009′da reklam stratejisini değiştirdi ve kampanyalarını gençlerle ilişkilendirdi. Yukarıdaki eğlenceli videoyu izlediğinizde de bunun ne anlama geldiğini görebilirsiniz.

İşin arka planında bu değişim biraz sancılı geçti diyebiliriz. Mercedes Erra doğru mesajı vermek için hazırladığı, patenle kayan çocukların yer aldığı “Roller Babies” reklam filmini onaylatmak ve şirketi ikna etmek için neredeyse 1 yıl mücade etti. Erra’nın verdiği mücadele karşılığını da çok iyi bir şekilde geri verdi ve “Roller Babies” videosu dünyanın en çok izlenen marka videosu olmayı başardı ve online 75 milyon kez görüntülendi ve 2.2 milyon kez de paylaşıldı. Bu bir Guiness Rekoruydu !

Peki bu başarının arkasındaki kadın kimdir? Erro BETC Euro RSCG ajansını 1995′te kurdu. Bugün dünyaca ünlü reklam şirketi Havas’in yöneticisi ve Euro RSCG Worldwide’ın yönetici başkanı’dır. BETC Fransanın en büyük ve en çok ödüle layık görülmüş ajansıdır. Müşterileri arasında dünyanın ilk yüzü içinde yer alan Coca Cola, IBM, Volvo, Disney, LVMH ve McDonalds gibi 80 şirket vardır ki bu ajansın ne kadar başarılı bir ajans olduğunu göstermektedir.

Erra’nın hayatı tam bir başarı hikayesi. 5 çocuk annesi olan Erra yaratıcı kampanyalara bir kadın olarak katkı sağlayıp çok başarılı olan nadir insanlardan. Reklamcılığın yanında Elle Foundation yönetiminde. Yani kadınların sosyal hayatta ve medya’da desteklenmesi için de mücadele veriyor. Bunların yanında İnsan Hakları İzleme örgütü ve UNICEF’in de yönetim kurulunda görev yapıyor. Erra bu başarılı kariyer yolculuğuna Saatchi & Saatchi’de stajer olarak başladı. Erra sorumluluk üstlenerek kendini gösterdi ve yönetici direktör’lüğe kadar yükseldi.

Erra insanların başarılı olması için sorumluluk almasını ve hiçbir şeyden korkmamaları gerektiğini söylüyor. Bence de sorumluluk almalıyız ve başarı bu şekilde gelecektir ki örnekleriyle görüyoruz. Erra yetenekleriyle sorumluluk alma gücünü de birleştirerek bu noktalara gelmiştir. Kendisi yapacağı iş konusunda bilgi sahibi olmasa bile, azmi sayesinde hızlı bir şekilde öğrenerek her türlü zorluğun üstesinden gelmiştir.

Soner Görpeli yazdı.

www.yaviga.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s