Dünya “Hangi Kelimeleri Arıyorsa” Burada Bulacak…!

Geleceğin arama trendlerinin ne olacağını hepimiz çok merak ediyoruz ve karşımıza çıkan yeni haberlerle birlikte kafamız iyice karışıyor ve geleceği net göremiyoruz. Geçenlerde geleceğin arama motorları ile ilgili bir yazı yazmıştım, aslında bu yazı gelecekteki trendleri biraz olsun açıklıyor ve buraya tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz.

Arama motorlarının nasıl olacağı beni ne ilgilendirir! derseniz tamamen haklısınız; fakat bireysel düşünmeyip bir işletme sahibi veya yöneticisi iseniz biraz daha temkinli cevap vermenizde hayır vardır! diye düşünüyorum; çünkü ticari her sektör artık arama motorlarına bağımlı!

Son yapılan araştırmalar şunu gösteriyor ki, tüketiciler bir ürün satın almadan önce 1) araştırma yapmayı, 2) ürünleri karşılaştırmayı tercih ediyorlar. Ürünü araştırmayı ise arama motorlarını kullanarak yapıyorlar. Google’a kelimeyi yazıyor ve çıkan sonuçlara göre de araştırmalarına devam ediyorlar. Ne yalan söyleyeyim bende bu şekilde ilerliyorum, o yüzden bu davranış biçimi artık çok önemli!

Yukarıdaki paragraflarla sizi ikne edebildiysem ve arama sektörünün önemli olduğuna birazcık inandıysanız o zaman sizi bir fuar hakkında bilgilendirmek istiyorum. SES Conference Expo yani türkçesi arama sektörü fuarı da diyebiliriz ve bu fuara katılmanız geleceği görmeniz açısından çok önemli olabilir. Fuar 12-16 Kasım tarihleri arasında Chicago’da gerçekleşecek. Arama motoru sektöründen, sosyal medya ve mobil sektörün oyuncuları fuarda hizmetlerini, teknolojilerini ve yeni trendleri ziyaretçiler ve katılımcılarla paylaşacaklar. Ayrıca fuarda, bilgi birikimlerini ve sektörün nasıl geliştiği hakkında da bilgiler edinebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi arama dünyada çok önemli hale geldi ve Google, Bing ve Yahoo arama sektörünün liderleri. Bu firmalara rakiplerde farklı ülkelerden çıkmaya başladı ve Rus arama motoru Yandex’i örnek olarak verebiliriz. Google’da ayda 100 milyar kelime arama gerçekleşiyor ve 180 farklı ülkeden bu aramalar yapılıyor. Bu aramalar analiz edilerek trendler tespit ediliyor ve geleceğe yönelik tahminler yapılabiliyor. İleride akıllı telefonların daha da gelişmesi ve herkesin cebine girmesiyle bu arama sayılarında daha fazla artış olacak ve arama sektörü altın çağını yaşayacak. Peki ülkelere göre arama trendleri ve kullanılan arama motorlarında durum ne inceleyelim:

Amerika Birleşik Devletleri

Geçmiş yıllarda Amerikalıların neredeyse tamamı Google üzerinden arama yapmayı tercih ediyordu; fakat zaman geçtikçe diğer arama motorlarına da sıcak bakıyorlar:)  Google sektörün 79.5 % elinde tutuyor.  StatCounter bu raporu hazırladı ve rapora göre 2. sırada yüzde 9.5 oranla Bing var.  Yahoo 92. ile 3. sırada. AOL 4. sırada ve 0.8 kullanım oranına sahip, yani özetle Google dev bir pastaya sahip.

Google mobilde de lider ve 94.4 arama oranıyla neredeyse sektörün tamamına sahip:)  Yahoo burada da 2. durumda ve mobil pazarda payı yüzde 3.9. Bing  yüzde 1.5’la 3. sırada ve ASK yüzde 0.2% arama pazarında var olmaya çalışıyor. Google lider olmasına rağmen 2012’nin sonunda Yahoo’ya çok minik de olsa biraz yüze kaptırdı. Bu arada Amerika’da en çok aranan Rebecca Black, pop star Friday isimli parçayla bir numara. Ben Youtube üzerinden izledim Justin Bieber’ın bayan versiyonu; fakat bu veri bize gençlerin arama sektörü için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.  Diğer popüler arama ise Hurricane Irene, yani Irene kasırgası. 3. sırada Pinterest ve 7. sırada ise Casey Anthony ve 9. sırada Osama Bin Laden var.

Hindistan

Google Hindistan’da yüzde 98 pazar payına sahip. Yahoo yüzde 1 ve Bing yüzde 0.8. Mobilde ise  Google 99.7 . Yahoo mobilde yer almıyor ve Bing  yüzde 0.2% pazar payına sahip. Hindistanda en çok aranan Facebook. Diğer arama kelimeleri ise Bollywood filmleriyle ilgili ve Dünya Kupası da aramada ön sıralarda yer alıyor.

Brezilya

Durum burada da farklı değil. Google yüzde  98.7 pazar payını elinde tutuyor. Yahoo 2. sırada 0.6 ve Babylon yüzde 0.3.  Conduit burada biraz daha artışta. Mobilde yine Google lider. Google yüzde 97.7, Yahoo 1.9 ve Bing 0.3 pazar payına sahip. Arama’da Facebook 1. sırada. Tumblr 7. sırada ve Ddtank online oyun 3. sırada ve televizyon dizisi Cordel Encantado 10. sırada.

Çin

Çin’de her şey tersine dönüyor; çünkü Google’ın hakimiyeti burada yok! Bildiğiniz gibi Çin Google ve diğer arama motorlarına ve sosyal medya sitelerine çok ciddi bir engel. Çin bütün bu siteleri engelliyor. Çin’de lider Baidu yüzde 62.3 arama pazarını elinde tutuyor ve Google’ı saf dışı yapıyor. Aslında Google burada yüzde 32.8 pazar payına sahip. Yahoo ve Bing yüzde 2 pazar payına sahip.

Mobil pazarda durum farklı ve yine Google yüzde 86.8% pazar payına sahip. Baidu  yüzde 11.3%, ve Yahoo yüzde 1.1. Çin’de aramalarda ilk sırada global olaylar ve politikalar ön sıralarda. 2. sırada Japonya’daki deprem ve 4. sırada Libya’daki olaylar aranıyor. Kungfu Panda ve İpad 2 ise 5. – 6. sıralarda:)

İngiltere

Google yüzde 92.7 pazar payıyla lider.  Bing  yüzde 4.6. Mobilde Google yine lider ve yüzde 97.8 pazar payına sahip. Yahoo yüzde 1.4 ve Ask diğer ülkelerdeki gibi 0.5 pazarlarda dolaşıyor.

İngiltere konu olunca ne arandığını tahmin etmek hiç de zor değil:) Tabiki Kraliyet ve Prince William’ın düğünü en çok arananlar arasında başı çekiyor.  iPhone aramalarda 2. sırada. Adele ve Rebecca Black ( Bu beni şaşırttı ) ilk 10 arasında.

Türkiye’de durum çok farklı değil. Google’ın Zeitgeist’ini ziyaret edip yıllara göre aramalara göz atabilirsiniz.

1.Muhteşem Yüzyıl 2.e-Devlet 3.Adını Feriha Koydum 4.Trendyol 5.Aşk Tesadüfleri Sever 6.Acunn 7. Wolfteam 8.İncir Reçeli 9.Defne Joy Foster 10.Aref

SES Fuarını ziyaret etme şansınız varsa gidin ve konferanslarda konuşmacıları dinleyin. Çok önemli Futuristler de konuşma yapacak ve Google, Yahoo, Bing gibi sektörün liderleri de SES’de etkinliklere katılacak.

Soner Görpeli yazdı.

www.yaviga.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s