Steve Jobs iPhone 5’i Görse Kahrından Ölürdü..!

Biliyorum iPhone 5 haberlerinden sıkıldınız; bu İphone 5 ile ilgili yazacağım son haber olabilir:)  12 Eylül’den sonra İphone 5 haberlerinde neredeyse patlama yaşandı, ben bile 6-7 tane yazı yazmışım ve online ortamda nereye baksam gündemde İphone 5.

Peki hep cihazın teknik özelliklerinden bahsediyoruz, fark etmediğimiz başka bir şey yok mu ortada? Bence var, hem de unuttuğumuz çok büyük bir şey var : Steve Jobs faktörü! İphone 5 çıktığında şu söylendi: “Bu cihaz Steve Jobs’ın geliştirilmesine yardıcı olduğu son cihazdır.” Bana göre bu kocaman bir yalan! Steve Jobs, İphone 5’i görse bütün Apple çalışanlarını işten kovardı gibi çok ciddi bir önerme ortaya atabilirim; çünkü Steve Jobs mükemmeliyetçiydi.

Evet Steve Jobs’ın mükemmelliyetçiği Apple’ı Apple yaptı ve bu noktalara getirdi. Steve Jobs’ın hayatını her cm’e kadar okudum ve felsefesini öğrenmeye çalıştım. Öğrendiğim birkaç şey şuydu: Steve Jobs basitliği, mükemmelliği ve verimliliği savunan bir insandı! Ayrıca Steve Jobs farklılığı seven bir insandı, yani bu özelliğiyle İphone 5’i görse kesinlikle çok kızardı.

Yukarıdaki açıklamaları okuduktan sonra Steve Jobs’ın İphone 5’e dokunduğunu ve geliştirdiğine katkıda bulunduğunu söylemek çok anlamsız; çünkü Steve Jobs böyle bir cihaza asla ok vermezdi. Öncelikle Steve Jobs rakiplerini yani Galaxy S3’ü gördükten sonra iPhone 5’in tasarımını çok ciddi şekilde değiştirip farklılık yaratırdı. Aynı farklılığı özelliklerde de görebilirdiniz. Yani A6 işlemci benim için farklı bir şey değil; çünkü İphone 5’in işlemcisinden daha hızlı işlemci var şu an! Daha hızlı çalışması da apple hayranları için önemli bir faktör değil; stabil çalışması Apple hayranlarını cezbediyordu!

İphone 5’ten önce 2 cihazın da kamerasında neredeyse fark yok! İphone 5’in kamerası ile iPhone 4’ün kamerası aynı:) Diğer birçok özellik de aynı. Peki bu noktada soralım nerede Apple felsefesi ve Steve Jobs felsefesi. Bu yüzden lütfen pazarlama yapmak için Apple ve Steve Jobs hayranlarının duygularıyla oynamayalım.

Son Söz : Steve Jobs İphone 5’i görse kahrından ölürdü..!

Soner Görpeli yazdı.

www.yaviga.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s