2013’te Bilgisayar Dünyası Kökten Değişecek..!

“The Sky’s Not The Limit” sloganıyla Çinde gerçekleşen IDF ( Intel Developer Forum ) fuarının devamı olan San Francisco ayağında intel, bilgisayar teknolojisini ve geleceğini ilgilendiren çok önemli buluşlar duyuruldu. Bu duyurulardan en dikkat çekeni Intel’in yeni işlemcisiyle ilgili yaptığı sunumdu. Intel 2013’te çıkaracağı yeni işlemcisi Haswell ile bilgisayar dünyasını tamamen değiştirmeyi hedefliyor!

Intel’in 4. nesil işlemcisi Haswell 22nm fabrikasyon süreciyle geliştirildi ve  mikroişlemci tasarımı ve entegre grafik performansında güncellemeler yapılarak işlemcinin verimliliği artırılacak. İşlemcinin performansının artmasının yanında en önemli gelecek yenilik ise enerji tüketiminin azalması! Bu çok önemli bir açıklama; çünkü şu an kullandığımız bilgisayarlar i7 işlemciyle yaklaşık 1.30 tam performanslı çalışıyor ve bu çok yetersiz bir zaman.

Ayrıca intel bu fuarda mobile kayacağının da sinyalini vermiş durumda. Aynı Nokia gibi Intel’de mobili çok ihmal eden firmalardan biri. Mobil almış başını giderken ve PC sektörünü baltalarken sanırım Intel’de biraz burnu havada dolaştı; fakat yine iş işten geçince Nokia gibi gözünü mobile dikti! Microsoft, Intel ve Nokia mobile biraz hor baktı ve bence bu firmaların hayatları boyunca yaptıkları en büyük hataydı! Şimdi yavaş yavaş hem Microsoft, hem Intel hem de Nokia mobile doğru kayıyor:) Geçmiş olsun diyorum!

Intel yaptığı açıklamada yeni nesil işlemci kullanılarak piyasaya çıkacak ultrabookların yaklaşık 10 saat hiç şarj etmeden çalışacağını iddia ediyor. Bunun yanında diğer laptopların da açık kalma süresi uzayacak ve performans da artacak! Uzun pil ömrü ve performans her zaman birbirleriyle ters orantı şeklinde olmuştur ve bende gerçekten sonucu merak ediyorum!

Bildiğiniz gibi artık işlemcilerde entegre grafik performansını artırmak için yeni teknolojiler ve buluşlar ortaya çıkıyor. Entegre grafik teknolojisini kısaca özetlemek istiyorum. İşlemciler eskiden sadece işlem yapmak için kullanılırdı; fakat günümüzde oyunların çok hızlı gelişmesi ve hd filmlerle birlikte 3d teknolojisinin de hayatımıza girmesiyle eski mimariye sahip işlemcilerin modası geçti.

Yeni gelişmelere işlemcilerin ayak uydurması için, işlemcilerin mimarisine entegre grafik performansı GPU dahil edildi. Birkaç jenerasyondur, işlemcilerin içerisinde entegre grafik birimi GPU bulunmakta. GPU grafik birimleri  modern oyunları açabilmekte, HD video formatları için donanımsal hızlandırma yapabiliyor. Yani özetlemek gerekirse işlemcilerin içine grafik birimleri uygulanarak grafik kartlarla daha entegre çalışması ve multimedia özelliğinin mükemmel seviyeye gelmesi sağlanıyor.

Fuarda sunum yapılan başlıkları okuduğunuzda gelecek için harika temeller atıldığını görebilirsiniz. Başlıkları incelediğimde aşağıdaki baş döndürücü yeniliklerin karşımıza çıkacağını görünce inanın çok şaşırdım, özellikle de kablosuz ağ aracılığıyla ultra book’ların şarj edileceğini duyduğumda gerçekten teknolojinin nereye kadar gideceğini kestiremiyorum!

İşte başlıklardan bazıları :

Intel’in hızı artırmayı ve enerji verimliliğini hedeflediği işlemci için sunum detayları :

Title: Right-Sizing Precision for Speed and Power Efficiency
Length: 50 minutes
Experience Level: Advanced
Abstract: A broad range of applications use more precision than needed for their calculations, wasting bandwidth, storage, energy, and power. By utilizing optimization techniques, it is possible to further economize precision by another factor of two without compromising the accuracy of answers. This approach relieves the “memory wall” of arithmetic speed increasing faster than off-chip bandwidth. Techniques and tools for “right-sizing” the precision of calculations within conventional programming environments include: • Choosing when to use single precision to improve overall performance without compromising data • Utilizing future support of half-precision floating-point format • Optimizing by application – Graphics applications on mobile devices, financial modeling, high performance computing, speech recognition, and search ranking
Speaker:
Dr. John Gustafson

Director, Intel Labs

Intel Corporation

Bu ise açık kaynaklı Bulut teknolojisiyle ilgili :

Title: Open Source Private Cloud – Intel China Practice
Length: 50 minutes
Experience Level: Introductory
Abstract: Intended Audience: Data center infrastructure engineers OpenStack* is collection of open source technology that provides massively scalable open source cloud computing software. It offers open source software to build private and public Cloud. Open Source Private Cloud (OSPC) is a full stack solution that is offered as a proof of concept to combine both enterprise Cloud requirements and Intel® Architecture based platform features based on OpenStack. Topics include: • OSPC based on OpenStack implementation • Enterprise Cloud requirements and enhancements • Intel® platform features implementation for Node Management, Trusted Computing Pool, etc.
Speaker:
Tonny Liu

Engineering Manager

Intel Corporation

Ve bence en önemli haberlerden bir tanesi de bu, Kablosuz ağ aracılığıyla şarj :

Title: Wireless Charging for Ultrabook™ and PC Implementations
Length: 50 minutes
Experience Level: Intermediate
Abstract: Intended Audience: Hardware and Software Engineers, Marketing and Business Development Managers Topics include: • Wireless technologies and application to PC usages • Intel® Wireless Charging Architecture and PC platform touch points • PC and device integration guidelines and performance expectations • Future wireless charging roadmap
Speaker:
Peipei Ding

Strategic Product Development Engineer

Intel Corporation

Diğer başlıklara göz atmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://intel.activeevents.com/bj12/scheduler/catalog.do

Soner Görpeli yazdı.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s