2012’nin En Başarılı Arabaları, ve Kazanan T….A…

Araba hayranı olanlar gündemi çok iyi takip ederler ve özellikle de araba ile ilgili dergiler, web siteleri, gazetelerin otomobil eklerini devamlı takip ederler. Kendimden örnek vermek gerekirse özellikle otomobil sitelerine girerim ve yeni araçların özellikleriyle birlikte fiyatlarını da sürekli takip ederim.

Benim gibi araba hayranı olanlara da bir müjdeli haberim var. İstanbul Autoshow Fuarı 2012’yi bu sene Tüyap Fuarcılık düzenliyor. 2 – 11 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan fuara ilgi çok büyük. Fuara birkaç ay kalmasına rağmen standların neredeyse tamamımın satışı yapılmış durumda ve çok görkemli bir fuar olacağını şimdiden kestirmek hiç de zor değil. Autoshow 2012 hakkında daha detaylı bilgi edinmek için www.istanbulautoshow12.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Autoshow’la ilgili bilgi verdikten sonra otomobil piyasasında durum nasıl bir göz atalım. Bildiğiniz gibi çok güzel bir yaz geçti, özellikle de Amerikan otomobil pazarı için harika bir yaz oldu. Amerika’da 1.29 milyon araç satıldı! bu ciddi bir rekor, neredeyse 1.5 Milyona yakın araç satıldı. Geçen seneyle kıyaslarsak %20 artış var. Toplam araç satışı 2.52 milyon civarında ve orta segmentteki araçlardaki yüzdelik artış %22.

Chrysler, Ford ve General Motors herbir şirket satışlarda hedefleri çoktan aştı, ve Chrysler yüzde 14, Ford yüzde 13 ve GM yüzde 10 satışları arttırdı. Şimdi Amerika’da yılın bombasını Toyota patlattı diyebiliriz. Toyota’nın satışları %46 artış gösterdi ki uzmanlar bu oranı %40 olarak tahmin etmişti.

Toyota’nın satışlarının artması kredi gücünü de yükseltti ve Amerika’da en çok satılan araçlar arasında Toyota’nın 4 aracı var ve bu araçlar yılın en başarılı araçları arasında. Toyota Camry, Toyota Corolla, Toyota Prius ve Toyota RAV4. Bu dört araç satışların büyük hacmini elinde tutuyor!

Sedan sınıfında en beğenilen araç BMW 3 Serisi oldu. Güvenlik, konfor gibi faktörlerin göz önüne alınarak yapılan değerlendirmenin sonucunda en başarılı araç BMW 3 Serisi. Lexus LS 460L ve Lexus LS serileri de yine en başarılı araçlar arasında. Ford F-150 de en beğenilen araçlar arasında. Porsche Cayenne de yine çok beğenilen araçlar arasında; fakat satış oranları düşük olduğu için değerlendirmede alt sıralarda yer alıyor!

Türkiye’ye gelelim. Ne yazıkki durum içler acısı:( En çok satan araçlar arasında Ford Fiesta, 2. sırada ise Fiat ve 3. sırada Renault var. Astra da en çok satanlar arasında ilk 5’te yer alıyor. Toyota Türkiye’de 7. sırada ve sonrasında Peugeot geliyor. Türkiye’de tercih edilen araçlar genelde düşük motorlu ve dizel araçlar. Amerika’da 2 lt’nin altında benzinli araç neredeyse yok! Ülkemizde yakıt fiyatları bu kadar yüksek olursa daha araç motorları 1.0’lara düşecek gibi:)

Yazımı bitirirken dünyanın en pahalı benzinini kullandığımızı da hatırlatmak istiyorum.

Soner Görpeli yazdı.

Yaviga

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s