Bu Robot Usain Bolt’tan Daha Hızlı Koşuyor..!

Geçmişte bilim kurgu filmleri izlediğimizde yok artık dediğimiz sahnelerle karşılaşırdık. Konuşan arabalar ve robotlar, kendi kendine hareket eden uçaklar ve uzay gemileri, ve transformerslar vardı! Transformerslar benim çocukluk kahramanlarımdı ve o yıllarda bu kahramanlar sadece çizgi karakterlerden ibaretti ve böyle robotların bir gün karşımıza çıkacağına o yıllarda kimse inanmazdı!

Aradan 20-25 yıl geçtikten sonra inanılmaz teknolojik buluşlarla karşılaştık. Tarihte görülmemiş bir teknoloji devrimi yaşıyoruz ve insanların işine yarayan bu teknoloji gelecekte insanları tehdit edecek mi? Herkesin bildiği ve severek izlediği Terminatör filmindeki ana konu: insanların robotlara karşı savaşmasıydı ve ilk terminatör yayınlandığında tabiki herkesin düşündüğü bu sadece bir filmdi!

Peki filmdeki gibi robotlar insanlığı tehdit edecek mi? DARPA’nın Çita adlı robotunun videosunu izledikten sonra açıkça söyleyebilirim ki, insanlar önümüzdeki 100 yıl içinde robotlarla savaşmaya başlayacak ve robotlar insanlığı tehdit eder durumda olacak!  Robotlarla ilgili düşüncelerimi daha sonraki bir yazımda yazacağım; fakat bu robotla ilgili haberi sizinle paylaşmak istiyorum.

DARPA (Defence Advanced Research Projects Agency) kısaca açılımı Amerikan Ordusu için teknoloji geliştiriyor ve her konuda araştırma yapıyor. Habere konu olan projeleri Çita isimli robot. Bu robot Usain Bolt’tan daha hızlı koşar seviyelere ulaştı! Usain Bolt, en fazla saatte 44.7 km hız yapabiliyor. DARPA’nın robotu Çita ise saatte 45.5 km hıza ulaştı ve hızı daha da artırılacak!

Bu robot askeri amaç için geliştiriliyor ve karadaki en hızlı canlı olan Çita örnek alınıyor. DARPA, Çita’nın bütün hareketlerini kameralarla kaydediyor. Robot geliştirirken bu görüntülerden ilham alınıyor ve Çita koşarken sergilediği bütün hareketler robot üzerine hem mekanik hem de yazılımsal uygulamalarda uygulanıyor. Robot’un misyonu savaşta askerlere yardımcı olmak ve çöl vb gibi alanlarda savaşmak! Bu rototun farklı bir versiyonu ise yük taşımak için geliştiriliyor ve askeri mühimmatı taşımak için ise bu robotlar kullanılacak.

Şu anda laboratuvar ortamında ve koşu bandında denemeler ve geliştirme faaliyetleri yürütülüyor; fakat önümüzdeki yıl bu robot sahada denenecek! Robota karşı sorulan en önemli soru ise sivilleri öldürecek mi sorusu? Uzmanlar bu robotun ileride insanlara karşı kullanılacağı ve asker sivil ayrımı yapamayacağını ve karşısına çıkan canlıları öldürebileceğinden korktuklarını belirttiler!

Önümüzdeki yıllarda robotların karşımıza çıkması artık kaçınılmaz, videoyu izlediğinizde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız..!

Daha fazla yazı için http://yaviga.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Soner Görpeli yazdı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s