1 Milyar Dolarlık Tarihin En Pahalı Kopyalaması…

Konuyu takip edenler başlığı okuduğu zaman ne demek istediğimi anlamıştır. Apple ve Samsung arasındaki patent ihlali davaları sonuçlandı ve yargıç Samsung’a, Apple’ın patentlerini ihlal ettiği için 1 milyar dolar para cesasına hükmetti! Bu karar ardından Apple’ın hisseleri 12 $ değer kazandı ve bununla birlikte, bu karar Samsung’un marka değerine de ciddi zarar veren bir karar oldu.

Peki süreç nasıl gelişti kısa bir şekilde göz atalım. Apple Nisan 2011’de Samsung’a, patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı. Bu ihlallere ek olarak Apple’ın sahip olduğu ürünlerin tasarımlarının da Samsung tarafından kopyalandığını iddia etti ve bu ihlallerin  toplamı için Samsung’a 2.5 milyar değerinde tazminat talep etti. Söz konusu ihlaller iPhone, iPad ve ios yazılımla ilgili ihlallerdi.

Samsung’da aynı şekilde Apple’a karşı dava açtı ve 5 ana konuda Apple’ın kendi patent haklarını ihlal ettiğini iddia etti. Bu ihlalin en önemlisi ise Samsung’un sahip olduğunu iddia ettiği 3G teknolojisiydi! Apple ise bu ihlali reddetti ve konu mahkemelerde görüşülmeye başlandı. Apple’ın avukatları patentler ve ürün örneklerini sunarak juriyi ikna etmeyi başardı ve bu davaların karşılığında Apple haklı görülerek, Samsung’a 1 milyar dolar para cezası kesildi.

Aslında juri’nin Apple’ı haklı bulması anlaşılır bir durum; çünkü fotoğrafları incelediğinizde resmen ortada befor – after durumu söz konusu:) iPhone ve iPad’ler çıkmadan önce Samsung’un tasarımları tamamen farklı ve kaba görünüme sahipler; fakat piyasaya iPhone ve iPad’ler çıktıktan sonra Samsung’un tasarımları tamamen değişerek neredeyse iPhone ile aynı Galaxy S ve iPad’le aynı tasarıma sahip Galaxy Tab ortaya çıkıyor ve Samsung’un diğer telefon modelleri de evrimleşiyor:) Bu örneklerden sonra böyle bir karar çıkması hiç de uzak değildi!

Biraz da ihlal edilen patentler neler bunları inceleyelim: Yazılım tarafında Apple’ı bence Apple yapan “slide and release” yani “sürükle bırak” teknolojisi. İlk iPhone’u elime aldığımda bu sürükle bırak teknolojisine hayran kalmıştım. O kadar hızlı tepki veriyordu ki bir iPhone sahibi olmak için gezmediğim yer kalmamıştı:) Evet Samsung sürükle bırak teknolojisini ihal etti. İkincisi ise ekrana çift dokunduğunuzda zoom yapılma özelliğini de kopyaladı.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi iPhone 3GS ve Samsung Galaxy S’i karşılaştırdığımızda tasarımlar neredeyse aynı. Samsung’a açılan davalar arasında tasarımların ihlal edilmesi en önemli konular arasında. Tabi Apple’a hayranlık uyandıran diğer bir konu da ambalajlama:) 3GS’in kutusunu elime aldığımda bu ne ya demiştim:) Tabi kutuyu açınca ince şarj cihazı ve sadece tasarımları görünce hayran olmadım değil:) Samsung’un ambalajları da iPhone’dan sonra tamamen değişti! Samsung Apple’a ait ne varsa kopyalamış anlaşılan:)

Apple demek aslında özetle iki şey demektir : Tasarım ve Sadelik. Tabi basitlik de var ama ben basitliği sadelik içinde değerlendirdiğim için sayıyı ikiye indirdim.  Bu davalardan haberim olduğunda ve detayları öğrendiğimde de Samsung hakkında artık çok olumlu düşünmemeye başladım, acaba led tv’leri ve diğer ürünlerinde de kopyalama yapıyor mu diye insan şüphe etmiyor değil:)

Biliyorsunuz Coca Cola’cılar ve Pepsi’ciler yıllardır hangisinin tadı daha iyi diye tartışır; fakat aralarında çok büyük fark yoktur aslında. Ben Coca Cola’yı tercih ederim ve susuz kalmadıkça da Pepsi içmem:) Aynı şekilde telefonsuz kalmadıkça da Samsung kullanmam! Apple benim için oldukça yeterlidir ve Samsung ağzıyla kuş tutsa benim için varsa da yoksa da Apple’dır:) Biraz pozitif ayrımcılık oldu ama Apple ve diğerleri diyerek bu yazıyı sonlandırıyorum, Samsung severler bana kızmasın lütfen:)

Soner Görpeli yazdı.

yaviga.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s