Londra’dan Amerika’ya 1 Saatte Uçmak Şimdilik Hayal Oldu:(

Bildiğiniz gibi Londra’dan Amerika’ya uçmak ciddi bir zaman kaybı ve uçuş Amerika’nın doğusuna, rötar vs dikkate almazsak yaklaşık 9 saat sürüyor. Yıllardır bu süreyi minumuma indirmek için çok sayıda proje ortaya atılıyor. Projeler arasından en başarılı bulunan ve hayata geçirilen Amerikan Hava Kuvvetlerinin projesi The X-51A Waverider ( Türkçe adıyla rüzgar sürücüsü ). Biraz otantik bir isim vermişler; fakat proje çok ciddi bir proje ve uçuş denemeleri devam ediyor.

The X-51A Waverider hipersonic teknolojiyle donatılmış bir araç, amacı yolcuları Londra’dan – New York’a bir saat içinde taşımak. Salı günü California sahilinin açıklarında deneme uçuşu yapıldı; fakat deneme uçuşları amaçlanan hedeflere ulaşamadı! En azından Amerikan Hava Kuvvetleri böyle belirtiyor; fakat benim şahsi görüşüm istediklerini aldılar, video’dan da uçuş testini izleyebilirsiniz:)

Biraz test uçuşunun nasıl gerçekleştiğinden bahsedelim. X-51A bizim ifademizle Rüzgar Sürücüsü B-52 bombardıman uçağının kanadına monte edildi ve B-52 bombardıman uçağı havadayken füze gibi kanattan fırlatıldı. Fırlatmadan 16 saniye sonra Rüzgar Sürücüsünün kanatlarında yaşanan bir sorundan dolayı uçuş başarıyla tamamlanamadı.

Bu arada buna benzer testler devam ediyor. Hava Kuvvetleri, NASA ve Pentagon da farklı projeler yürütüyor. 3 kuruluşun da amacı sesin 5 katı hıza çıkmak. Teknik terimle açıklamak gerekirse Mach 5′in üzerine çıkmayı amaçlıyorlar. Rüzgar Sürücüsünün hedefi ise 300 saniye içinde 6 Mach’a ulaşmak ve bilgileri uçuş gerçekleşirken test ekibine ulaştırmaktı.

Uçuşun başarısız olmasının nedeni Rüzgar Sürücüsünün jet motorlarından kaynaklandığı söyleniyor; fakat sorunun tam olarak neden gerçekleştiğinin tespit edilemiyor. Rüzgar Sürücüsünü 6 Mach hıza çıkarmayı sağlayan çok özel bir jet motoru teknolojisi kullanılıyor. Bu teknoloji jet motorunun atmosferdeki oksijeni yakıt olarak kullanmasını sağlıyor bundan dolayı motora scramjet adını vermişler. Ayrıca bu jet de kullanılan bir teknolojide şok dalgaları yaratarak hız duvarını aşıyor. Nasıl teknolojiler kullanıyor öyle değil mi, şimdi bu yazıyı yazarken aynı zamanda düşünüyorum ve inanın bu teknolojiye hayran kaldım. İleride nelerin olacağının bir göstergesi: füzeler 9 saatlik yolu sadece 30 dk alıp nükleer başlıkları istedikleri noktaya yönlendirebilecekler:))

Bu arada atlamadan söyleyelim, 2010′da yapılan uçuşlarda 5 Mach hız sınırına ulaşılmış, yani 6 Mach’a ulaşmak çok da uzak değil! 5 yıl sonra, bilemediniz 10 yıl sonra New York – İstanbul uçuşları 1 saat olarak promosyon biletleri görürseniz hiç şaşırmayın:)

İyi uçuşlar…

Soner Görpeli tarafından yazılmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s