Eğer bir google çalışanı ölürse ne olur tahmin edin?

Başlığı okuduktan sonra merak içinde kaldığınızı ve acaba ne olabilir diye düşünmeye başladınız öyle değil mi:) Sizi biraz merakta bırakacağım; fakat sonunda cevabın ne olduğunu öğreneceksiniz:)

Çalışanlarına en iyi hakları ve çalışma koşullarını sağlayan dünya’daki en iyi şirket google diyebiliriz. Bu kadar iddialı bir cümleyle yazıya başladım; fakat gerçekten de durum böyle. Google’ın çalışanlarına sağladığı imkanlardan bazılarını şu şekilde özetleyebiliriz: bedava saç kesimi, en iyi yiyecekler, çalışma yerinde doktor ( yani siz çalışırken bile sizinle ilgileniyor ve tedavi ediyor bu sayede sıra beklemek zorunda kalmıyorsunuz ve kendinizi kötü hissetmiyorsunuz ), yüksek teknolojiye sahip tuvalet, çok iyi döşenmiş ofisler, iyi maaş ve dahasııı.

Yukarıdaki paragrafı okuduktan sonra şu an çalıştığınız iş yerinizin imkanlarını biraz sorgulayabilirsiniz:) ben gözümün önünden geçirdim fakat burada yazmayım:)) Peki google’ın sağladığı imkanlar bu kadarla bitiyor mu?

Hayır bitmiyor…

Duyduğunuzda size tuhaf gelecek ama google siz öldükten sonra da geniş imkanlarından faydalanma imkanı tanıyor:) Çok şaşırdınız öyle değil mi? Peki siz öldükten sonra nasıl bir imkandan yararlanabilirsiniz? Google’ın en yaşlı çalışanı 83 yaşında ve çalışanlar arasında yaş aralığı artıyor; çünkü işe çok genç yaşta çalışanlar başlıyor ve yaşlanan çalışanlarda işten atılmıyor. Burada merak edilen soru şu peki yaşlananlar ve çalışanlar için nasıl bir sağlık sistemi ve sosyal sistem var?

14 yıllık şirket çok iyi bir sosyal sistem kurmuş durumda. Eğer google çalışanıysanız ve google’da çalışırken hayatınızı kaybederseniz, çocuklarınıza ve eşinize şu an aldığınız maaşın % 50′si 1o yıl boyunca ödeniyor..! ve bu imkandan yararlanmak için de hiçbir şart aranmıyor, belirli bir görev süresi de yok! Ayrıca 10 yıllık maaş ödemesine ek olarak çocuklara da 19 yaşına kadar ayda 1.000 $ para ödeniyor. Eğer çocuk öğrenciliğine devam ederse 23 yaşına kadar google’dan her ay 1.000$ ödeme alabiliyor.

Google yöneticisi bu durumu şu şekilde açıklıyor : “Biz bu yardımı sadece insanların acılarını dindirmek için yapmıyoruz, onların yanında olduğumuz göstermek istiyoruz; çünkü bizim burada amaçladığımız şey insanların mutlu olmasını sağlamak. Mutlu olan insan yaratıcı ve daha üretken olur. En kötü durumda bile çalışanlarımızın yanında olarak hem onların; hem de ailelerinin mutlu olmasını sağlamaktır” diyor.

Harika bir zihniyet, diğer şirketlerin de google’ı her açıdan incelemesi ve google’ın uyguladığı politikaları uygulaması gerekiyor. Bu arada doğumdan sonra erkek çalışanlara 6 hafta; kadın çalışanlara ise 18 hafta ücretli izin verliyormuş:)))

Google beni işe alır mısın diyerek yazımı bitiriyorum ve google Türkiye ofisindeki durumu merak ediyorum

Soner Görpeli tarafından yazılmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s