Gerilla Pazarlama yangından mal kaçırma pazarlaması değildir!

Merhaba, başlıktan da anlayacağınız gibi gerilla pazarlama diğer pazarlama yaklaşımlarından farklıdır ve faklı da olmak zorundadır. Gerilla pazarlamayı farklı kılan pazarlamaya farklı bir pencereden bakmasıdır. Peki nasıl farklı bir bakış açısı olabilir ve hangi teknikleri kullanarak diğer pazarlama yaklaşımlarından kendisini farklılaştırabilir?

Şimdi yukarıdaki paragraftaki yazıyı tekrar okursanız tekrar eden bir kelimeyi fark edeceksiniz:”farklı”. Aynı kelimeyi yazı içinde birkaç kere kullanarak bilinç dışınıza tekrar eden mesajlar gönderdim:) siz fark etmeden bilinç dışı hafızanız kelimeyi analiz etti ve siz daha farkına varmadan gerilla pazarlamanın farklı olduğunu algıladı.

Yukarıda verdiğim örnekte olduğu gibi Gerilla pazarlama çok çeşitli teknikleri kullanmaktadır. Peki tanımı nedir kısaca bahsetmek istiyorum. Geleneksel pazarlama anlayışı pazarlamada başarılı olmak için reklama yatırım yapmalısınız der; gerilla pazarlama ise yatırımı zaman, çaba, hayal gücü ve bazı psikoloji temelli stratejiler kullanarak başarıyı hedefler. Fakat hiçbir şekilde insanları yanıltmaya çalışmaz, sadece doğru sorular sorar ve doğru cevaplara ulaşarak gerekli aksiyonu belirlemeye yardımcı olur.

Bu yazımda size basit ve kısa bir özetle gerilla pazarlamadan bahsetmek istedim. Amacım  özet bilgi vererek farkındalık yaratmak ve araştırmaya başlayarak daha detaylı bilgi edinmenizi sağlamaktı.

Aşağıdaki linkten gerilla pazarlamayla ilgili makalelere ulaşabilirsiniz.

http://www.gmarketing.com/articles/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s