LÜBNAN – LEBANON

Merhaba Lübnan filmi gerçekten bana ilginç gelen filmlerdendir. Daha önce savaş filmi izlemiştim; fakat bu film için beni etkileyen sayılı filmlerden diyebilirim.

Yönetmen: Samuel Maoz

Oyuncular : Ashraf BarhomDudu TassaItay TiranMichael MoshonovOshri CohenReymond AmsalemYoav DonatZohar Shtrauss

Filmin Konusu : Haziran 1982’de bir grup İsrail paraşütçüsü ve 1 tank düşman bölgesine hızlı bir operasyon yapıp bölgelerine geri dönecektir; fakat işler onların bekledikleri ve planladıkları gibi gelişmez.

Film 4 tank mürettebatının içinde bulunduğu durumu ele almıştır. Tankın içinde korku ve yaşama iç güdüsüyle hayatta kalmaya çalışan askerler umutsuzca bir bekleyişin içersindedirler ve yaşanan olaylar onların dışında gelişmektedir…

Askerlerin acemilikleri ve savaşın acımasızlığını yansıtan film, aslında bir bakıma kazananın ve kaybedenin kim olduğunu sorgulamaktadır. Özellikle gerçekçilik konusunda beni cezbetti, oyunculuk harikaydı diyebilirim.

Filmin IMDB puanı 7/10 ve bu puanı hak ettiğini düşünüyorum. Filmin eksik yönleri yok mu? Evet var, ama savaşın acımasızlığını ve orada yaşanan olayları bu kadar tarafsız anlatması harika; özellikle de bir İsrailli yönetmen olması da dikkat edilmesi gerek bir husus. Özetlemek gerekirse izlenmesi gereken bir film, kaçırmayın. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s