Stop Motion Animasyon ve Yaratıcılığın Dünyası:)

Merhaba yeni bir yazıyla birlikteyiz bu yazımda sizlere yaratıcılığın sınırlarını zorlayan bir dünyadan bahsedeceğim. Konuya ilgili olanlar belki bu konuda bilgi sahibi olabilir; fakat hiç bilmeyenler mutlaka bu yazıyı okumalı ve linklere tıklayarak video’ları izlemeliler:)

Peki konumuza başlayalım, konumuz Stop Motion Animasyon, uzatmadan hemen açıklayalım ve daha sonra ayrıntılarını ele alalım isterseniz. Stop Motion Animasyon(SMA) kısaca anlatmak gerekirse; arka arkaya çekilmiş yüzlerce fotoğrafın çeşitli video programlarıyla arka arkaya yerleştirilmesi ve tamamlandığında ortaya birbirini takip eden, anlamlı video görüntülerinin oluşturulduğu tekniktir.

Yukardaki, yani  fotoğrafçılık SMA tekniğini açıklamak gerekirse, saçlarını yıkamış bir bayanın, saçlarını kurutana ve şekillendirene kadar geçen süre boyunca,bayanın yüzlerce ya da binlerce fotoğrafını çektikten sonra, bu fotoğrafları video programında düzenledikten sonra, üzerine birde müzik montajlayıp güzel görüntüleri ortaya çıkarmak olarak net bir şekilde özetleyebiliriz. Aşağıdaki linke tıklayarak bu örneğe ait SMA tekniğini içeren video’yu görebilirsiniz.
http://vimeo.com/2470086

Yukarda SMA tekniğinde, yüzlerce arka arkaya çekilen fotoğraflar düzenlenerek oluşturulmuş videoyu incelediniz. Bu paragrafta çizgi filmlerde olduğu gibi, çizim ve 3d animasyonların kullanıldığı stop motion videolardan ve bunların tekniğinden bahsedeceğiz. Bu teknikte de yine 3 boyutlu programlarda oluşturulan animasyonlar ve çizim olarak ortaya çıkan resimler, video programlarındaki framelere arka arkaya yerleştirilerek oluşturulmaktadır. Görüntüler yerleştirildiğinde ortaya harika videolar ve klipler çıkmaktadır. Örnek olarak yukardaki yani sayfa başındaki videoyu aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz.
http://www.vimeo.com/877053

Üçüncü teknik ise çekilen resimlerin yani fotoğraf makinesiyle çekilen resimlerin; dijital ortamda oluşturulmuş 3 boyutlu ya da 2 boyutlu görüntülerle harmanlanması ve ortaya gerçek görüntüleri aratmayan harika kliplerin ortaya çıkması, bu örneğe uygun klibi ise aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
http://vimeo.com/2416897

Sonuç olarak SMA’nun ne olduğunu kısa ve özetle öğrendiniz, daha detaylı bilgi almak için arama motorlarından ve aşağıdaki linklere göz atarak öğrenebilirsiniz. Smashing Magazine dergisinin bu konuda çok güzel bir sayfası var, bu sayfaya bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz ve diğer video örneklerini görebilirsiniz :

http://www.smashingmagazine.com/2008/12/31/50-incredible-stop-motion-videos/

Reklamlar

“Stop Motion Animasyon ve Yaratıcılığın Dünyası:)” için 5 yorum

  1. bilgiler için çok teşekkürler. çok faydalı oldu. ancak türkçe kullanımına biraz daha dikkat edersek hariha olur: “Sonuç olarak SMA’nun ne olduğunu kısa ve özetle öğrendiniz, daha detaylı bilgi almak için arama motorlarından ve aşağıdaki linklere göz atarak öğrenebilirsiniz.” 🙂 selamlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s